Pécs-Belváros

75 évvel ezelőtt június 6-án, a II. világháború leggyötrelmesebb évében ajánlották Pécs városát és lakóit Jézus Szent Szíve oltalmába.

Február 2-án, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén tartja a katolikus egyház a megszentelt élet napját. Ezen a napon az egyház kifejezi megbecsülését azok iránt, akik Krisztus szorosabb követését választották, és szerzetesként tesznek tanúságot az evangélium mellett.

Az Eucharisztiában élő Krisztust ünnepli a katolikus egyház Úrnapján. Azzal, hogy elérhető lett Krisztus teste és vére, minden nap lehetőségünk van magunkhoz venni azt, hamarabb feledésbe mehet az a tudatosság, hogy Jézus valóban ott van a szentségi színekben. Erre figyelmeztet Úrnapja ünnepe.

Ferenc pápa idén is 24 órás szentségimádásra hívta a híveket a nagyböjt negyedik vasárnapja előtti pénteken és szombaton. A felhíváshoz a világon minden katolikus templomban lehetett csatlakozni közös imákkal, énekekkel és csendes elmélyüléssel. Sok helyen szentgyónásra is lehetőség volt.

Csonka Ferencre emlékeznek március 28-án 18.00 órától a Magtár Látogatóközpont Bonipert termében. A legendás cserkészvezető 1963-ban két, börtönben töltött év után március utolsó napjaiban kapott amnesztiát. Szabadulásának évfordulóján Horváth J. Attila katakombacserkész és Vadász István katakombacserkész, fotóművész tart képvetítéssel egybekötött előadást.

Beszélgetés Kajtár Edvárddal a Pécsi Székesegyház plébánosával.

Május 29-én ünnepelte a katolikus egyház az idei Úrnapját. Ezen a napon az oltáriszentséget, vagyis a kenyérben és borban jelenlévő Krisztust ünnepeljük. Pécsett Udvardy György megyéspüspök celebrálta az úrnapi szentmisét a székesegyházban, amelyen a szokásnak megfelelően elsőáldozó gyerekek is részt vettek.

Alapításának 25 éves évfordulóját ünnepli a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Pécsi Csoportja. A jubileumról emléktábla-avatással, szentmisével és ünnepséggel emlékeztek meg Pécsett.

Nagypénteken a hagyományos városi keresztút 15.00 órakor kezdődött Pécsett a Kálvárián.

A Belvárosi plébánia szervezésében nagyböjt minden péntekjén keresztutat járnak a Kálvárián. A március 4-ei alkalom házigazdája, szervezője a Pécsi Egyházmegye Ifjúsági Referatúrája volt. Ehhez a keresztúthoz kapcsolódott a Szent Mór Óvoda nevelői és családi közössége.

Az idei ökumenikus imahét mottója: „Arra hívattunk, hogy az Úr nagy tetteit hirdessük!" Pécsett az imádságot minden este más közösség imaházába, templomába szervezték, és az igehirdetés feladata is mindig más felekezet lelkészének, papjának jutott.

25. tanévét kezdte meg a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola. Az 1991-ben újjáalapított intézmény a Pécsi Tudományegyetemmel közös tanévnyitó szentmisére hívta jelenlegi és egykori hallgatóit, munkatársait és azok hozzátartozóit. A Veni Sanctét a pécsi Belvárosi templomban tartották.

Augusztus 1-jén megnyílik a Dzsámi altemploma a látogatóközönség számára, így a látogatási rend is változik. A helyszíneket, a templom történetét korszerű technikai eszközök, virtuális rekonstrukciók és bemutatók segítségével ismerhetik meg a látogatók.

A Pécs-Belvárosi templom 1939-40-ben épített északi részét az eredeti állapotára visszaállított dzsámival együtt 1940. február 2-án szentelték fel. Január 31-én, szombaton este 6 órakor Garadnay Balázs atya mond ünnepi szentmisét.

LD honlap logó