múzeumpedagógia

A fiatalabb és az idősebb korosztály számára is változatos, aktív közreműködést igénylő interaktív programokat kínál a Pécsi Püspökség az adventi időben két pécsi helyszínen, a Püspöki Kincstárban és a Magtár Látogatóközpontban. A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.

Szent Miklós püspök alakját minden kultúra magáénak érzi, és ha kicsit különböző megvilágításból szemlélik is, az alapvető sajátosságai megőrződtek az idők során: elsősorban a gyengék és az igazságtalanságot elszenvedők védelmezője.

Második alkalommal szervez a tanulást középpontba állító fesztivált a baranyai megyeszékhely szeptember 21-én és 22-én. A kétnapos rendezvényhez a Pécsi Egyházmegye több programmal csatlakozik, a tanulási lehetőségekről a Szent István téren felállított információs sátorban adnak tájékoztatást az Egyházmegye munkatársai.

Idén nyáron is szervezett múzeumpedagógia tábort a Pécsi Püspökség „Barokk kert újratöltve” címmel. A program tavaly debütált, idén már huszonegy gyermek vett részt az ötnapos táborban.

Augusztus 18-án, Szent István király ünnepe előtti szombaton bábos idegenvezetéssel, kerámia festödével, tematikus idegenvezetéssel várja az érdeklődőket a Pécsi Püspökség.

A Pécsi Püspökség múzeumpedagógiájának emblémája a székesegyház falmintázatában látható griffkölyök grafikai megfogalmazása. A gyerekek kedvence Szent Bonifác püspökről kapta nevét, akinek liturgikus emléknapja június 5.

A húsvét utáni ötvenedik napon a húsvéti misztérium beteljesedését, a Szentlélek eljövetelét, ajándékainak kiáradását és az Egyház születését ünneplik a katolikusok.

A Pécsi Püspökség idén is két időpontban szervez nyári tábort 7-12 éves gyermekek számára.

Új kézműves foglalkozást próbálhatnak ki húsvétkor a Pécsi Püspökség látogatói. A Festödében a húsvéthoz kötődő fehér agyagból készült szimbólumokat és figurákat festhetnek színesre a vállalkozó kedvűek.

Múzeumpedagógiai foglalkozásra várja a Pécsi Püspökség a 7-11 éves gyermekeket húsvét előtt. Az egyéni jelentkezéseket március 24-re várják, de csoportok számára az egész nagyböjti időszak alatt elérhető a foglalkozás előzetes időpont-egyeztetéssel.

A felfedezés örömét élhetik át a gyerekek egy-egy múzeumpedagógiai foglalkozáson, miközben megismerik a pécsi püspökség látogatótereinek részleteit. 2017 áprilisa óta eddig mintegy 2300 gyermek vett részt a több mint 90 alkalommal megszervezett foglalkozáson. A naptári év zárásához közeledve adventben angyallesre hívták a kicsiket a Székesegyházba.

Pécs sikerrel pályázott az UNESCO által 2017. évre kiírt Global Learning City Award díjra, így elnyerte a „Tanuló Város" címet. Ennek keretében szeptember 15-én a megyeszékhelyen megrendezik az I. Tanuló Fesztivált, amelynek gazdag programkínálatában az érdeklődők több helyszínen bepillantást nyerhetnek a Pécsi Egyházmegye által kínált oktatási és nevelési lehetőségekbe is.

Tizenegyedik alkalommal rendezik meg idén az országos Ars Sacra Fesztivált, amelyhez a Pécsi Egyházmegye több programmal is csatlakozik szeptember 16. és 24. között. A fesztivál idei mottója Jeremiás próféta szavait idézi: Ne féljetek! A rendezvénysorozatban az egyházmegye épített és tárgyi örökségét bemutató programok mellett szerepet kap a szakrális zene is. A rendezvények ingyenesek, de van, amelyik regisztrációhoz kötött.

Pályázati lehetőségnek köszönhetően ismerkedhettek meg a Pécsi Püspökség épületeivel és kincseivel a Komlói Kodály Zoltán Ének-zenei Katolikus Általános Iskola harmadik és ötödik évfolyamos tanulói.

Húsvéti múzeumpedagógiai foglalkozás lesz április 8-án délelőtt 10 órától a Püspöki KincsTárban 7-11 éves gyerekeknek. A foglalkozáson a résztvevők játékos feladatlap segítségével kereshetik meg a húsvéti ünnepkör jellemző tárgyait, képzőművészeti alkotások kapcsán beszélgetnek a nagyhét eseményeiről, és lesz kézműveskedés is.

Múzeumpedagógusok segítenek egyszerűbben befogadhatóvá tenni a püspökséghez tartozó tárlatokat. Elsősorban gyermekeknek állítottak össze programot, korosztályonként eltérő feladattípussal és módszerrel, de hamarosan a felnőtteknek is lehetőségük lesz a kiállítások élményszerű megismerésére.

LD honlap logó

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.