Teltházas alkalommal folytatódott a Pécsi Egyházmegye szabadegyeteme márciusban. A sarkalatos erények közül a lelki erősségről tartott előadást Udvardy György pécsi megyéspüspök és Csókay András idegsebész, főorvos.

„A lelki erősség a sarkalatos erények közül az, amelyben leginkább tetten érhető, hogy az emberre mint a cselekvés alanyára irányul, nem pedig a cselekvés céljaként jelenik meg. Ez azt jelenti, hogy olyan erényről van szó, amit Isten ad ajándékul azért, hogy legyen célunk, bátorságunk küzdeni a végső javakért, akár erőfeszítések, küzdelmek árán, akár a halál elfogadásával is. Nagyon radikálisnak tűnő erény ez, de valójában mindennapunkat így éljük meg.” –mondta Udvardy György pécsi megyéspüspök.

szabadegyetem csokay web 20190327 11

Csókay András főorvos a tudományos életben való keresztény értékrend és hívő szemléletmód érvényesülésének tükrében beszélt arról, hogy milyen lelki harcokkal néz szembe és hogyan védekezik ellenük.

szabadegyetem csokay web 20190327 13

„A hívő ember nagyon becsüli a tudományt, akár a Szentatya, a püspökök. A probléma az, hogy a tudósok nem becsülik a hitet, tehát nem becsülik a hit szerepét az igazság megismerésében. Ez különösen jellemző Nyugat-Európára, mert Nyugat-Európa elhagyta a kereszténységet. Ez egy nagy harc” – fejtette ki a főorvos, akinek előadása tanúságtétel is volt egyben, hiszen a tudományos példák mellett személyes történeteit is megosztotta, tanítva, bíztatva a hallgatóságot a keresztény hit gyakorlatias megélésére.

A hétköznapokban való megfelelő lelki erőnléthez Csókay András szerint a recept a „mindennapos, párbeszédes megragadottság az Úr Jézussal. Jelen pillanatban ebben a világban másképp nem megy. A szentségek gyakorlása, vétele, az Eucharisztia. Ez szükséges, különben egyszerűen nem megy, mert elbátortalanodsz, és amikor elkezdesz vesztésre állni, akkor azt mondod, hogy hát akkor inkább hagyjuk ezt a témát. És akkor lehet, hogy a világot megnyered, de a lelkedet nem.”

Április 24-én a mértékletességről mint sarkalatos erényről Udvardy György megyéspüspök mellett Nobilis Márió pápai káplán beszél a szabadegyetem hallgatóságának a Magtár Látogatóközpontban.

Hanganyag

További képek az eseményről itt.

Fotó: Loósz Róbert
A hanganyagot készítette: Visontai László


  

Szentmise közvetítések banner v2

 

Köznevelési Intézmények

Hasznos információk:

 

  • az óvodák, iskolák életéről,
  • beiratkozásról,
  • előkészítő foglalkozásokról

LD honlap logó Telefon

2021 október
M T W T F S S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Közelgő események

Magyar Katolikus Kulturális Hetek:
-
2021. 10. 17. - 2021. 10. 31.
Szent Lukács Napja:
Kórházkápolnák -
2021. 10. 18. - 2021. 10. 18.
Elmarad - Pedagógusképzés - óvodák (szakmódszertan):
Pécs, Szent Mór Óvoda -
2021. 10. 20. -
Lectio Divina:
Dóm Kőtár -
2021. 10. 21. -
Katekéták képzése:
Magtár Látogatóközpont -
2021. 10. 25. -

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség