A katolikus szertartás lényege, hogy a hit elviselhetetlen igazságai általa válnak az ember számára befogadhatóvá.

George Mackay Brown (1921-1996) skót író elsősorban rövid elbeszélései révén vált ismertté. 1974-ben keletkezett A tengerszem és a rózsafüzér című, életrajzi ihletettségű írása. A húsz évvel ezelőtt elhunyt szerző a főszereplő Colm figuráján keresztül önmagáról beszél. Colm a szüleihez írott levelében mondja el, hogy mi vitte rá arra, hogy szakítva a protestáns családi hagyománnyal katolikus hitre térjen. Döntésében a legfontosabb szerepet „a szertartás" játszotta, ami ebben az esetben nem más, mint a szentmise, amely „az ajándékok cseréje ég és föld, por és lélek, ember és Isten között". Ahogyan Colm, úgy Brown megtérése is alapvetően esztétikai jellegű volt. A „bálványimádásnak" és „hókuszpókusznak" titulált „szertartás"-sal szembeni, otthonról hozott előítéletei fokozatosan oszlottak el, ahogyan tudatára ébredt annak, hogy az ősi „szertartás" múlhatatlan szépsége a transzcendens jóra és az igazra mutat rá. Úgy gondolja, hogy az egész keresztény tanítás legmegdöbbentőbb és legcsodálatosabb igazolása az a mód, amelyet Krisztus választott, hogy a kenyér alakjában mennybemenetele után is eledelt ad övéinek. „Ekképpen az állatias emberi életet folyamatosan birtokolja, megtöri és átalakítja Isten dicsősége" – írja. A kenyér közös megtörésének szertartása ennek a metaforájaként értelmezhető.

A szertartas tesz mindent elviselhetove es szeppe

Végül így foglalja össze a lényeget:

„A szertartás az, ami elviselhetővé teszi számunkra a rettegéseket és elragadtatásokat, amelyek ott rejlenek mélyen a földben és a mi földből táplált emberi természetünkben. Csak a szentek képesek szembetalálkozni ezekkel a »valóságokkal«. A szertartás az, ami megóv bennünket. A szertartás révén vetjük meg a lábunkat az embervolt birtokán, és maradunk jó polgárai a búzaszem országának. A szertartás tesz mindent elviselhetővé és széppé számunkra. Az igazságok, amelyeket máskülönben nem lehetne elviselni, a szertartás útján átalakulva érkeznek el hozzánk. Meghívjuk őket, hogy kerüljenek beljebb. Leültetjük őket az asztalunkhoz. Ezek az angyalok hoznak ajándékokat a lélek hajléka számára..."

(George Mackay Brown: A tengerszem és a rózsafüzér – részlet, ford. Csigi Péter)

Csigi Péter

2022 szeptember
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Közelgő események

Koordinátori találkozó:
Pécs, Magtár Látogatóközpont -
2022. 09. 30. -
Katolikus Kulturális Hetek:
-
2022. 10. 01. - 2022. 10. 31.
Boldogasszony Imaszövetség találkozója:
Pécs -
2022. 10. 25. -
Szent Mór püspök, az egyházmegye társvédőszentje - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 10. 25. -

Forráspont 2022

Köznevelési Intézmények

Hasznos információk:

 

  • az óvodák, iskolák életéről,
  • beiratkozásról,
  • előkészítő foglalkozásokról

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség