Restaurálásuk után nemrég került vissza a pécsi Püspöki Palotába két 17. századi falikárpit, amelyek Mózes életének eseményeit ábrázolják.

A száz év után most először felújított kárpitok egy hat részből álló sorozatba illeszkednek, s nemsokára a nagyközönség is megtekintheti őket. Az alábbiakban Semsey Réka művészettörténésznek köszönhetően a falikárpitok történetét ismerhetjük meg. A restaurálási munkálatok részleteiről korábbi beszámolónkban olvashatnak.

A művészettörténész elsősorban arra hívja fel a figyelmet, hogy a köznyelvben gyakran keveredő gobelin és falikárpit kifejezések nem azonos jelentésűek: a gobelin szó a szaknyelvben csak a párizsi Gobelin manufaktúrában készült falkárpitok megnevezésére szolgál. A kárpitokról általánosságban elmondható, hogy gyapjúból szőtt nagyméretű alkotások voltak, amelyek általában várak, kastélyok, templomok belső díszítésére szolgáltak, barátságosabbá tették és egyúttal szigetelték a nagyméretű hideg tereket. A kárpitok mindig drága műtárgyak voltak, megrendelőjük vagy tulajdonosuk gazdagságát, az általuk berendezett terek előkelő voltát jelezték.

A pécsi Püspöki Palota falikárpitjai Brüsszelben készültek a 17. század végén, erre a városjegy utal a kárpitok sarkában – a vizsgálatok azt is igazolták, hogy a városjegy nem utólagos kiegészítés. A Mózes életét feldolgozó sorozat darabjai a következők: Mózes a fáraó előtt, Mózes átvezeti népét a Vörös-tengeren, Mózes harca az amalekitákkal, Mózes vizet fakaszt a sziklából, Mózes az égő csipkebokor előtt, Mózes vizet merít, és megitatja Jetro főpap juhait. A barokk időszakban különösen kedvelték a Mózes életéből összeállított sorozatokat; a legismertebbet ezek közül Nicolas Poussin készítette. Ritka azonban, hogy egy falikárpit-sorozat teljes egészében fennmaradjon: a pécsi Mózes-ciklus kiemelkedő jelentőségű, mert Magyarországon az egyetlen hat darabból álló, ép kárpitsorozat.

A korábbi szakirodalom szerint a Mózes-sorozatot Mária Terézia ajándékozta Klimó György püspöknek 1750 körül. Források azonban ezt nem erősítik meg, a kérdés tehát további kutatás tárgyát képezi. Nincsenek egyelőre biztos információk arra nézve sem, hogy pontosan hol és mikor helyezték el a reprezentatív sorozatot – az tudható bizonyosan, hogy a 19. század végén vagy a 20. század legelején a püspökség javítatta a darabokat, ami valószínűleg Dulánszky Nándor püspök mecénási tevékenységéhez köthető.

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon
2021 január
M T W T F S S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Közelgő események

Igazgatói értekezlet - közoktatás:
Tamási -
2021. 01. 29. - 2021. 01. 29.
Megszentelt élet napja:
gimnáziumokban -
2021. 02. 02. - 2021. 02. 02.
Szentségimádás és szentmise a hivatásokért:
Pécsi Székesegyház -
2021. 02. 04. -
ELMARAD - Érettségizők találkozója I.:
-
2021. 02. 05. - 2021. 02. 07.
Gazdasági Konzultáció:
Szekszárd, Pécs -
2021. 02. 06. - 2021. 02. 06.

Szent Vér Báta

pem nek logo wide

pe napi evangeliumok

pe mariagyudi kegyhely

pe szechenyi