Az idei Ars Sacra Fesztivál középpontjában a szakralitás és a zene kapcsolata áll. Pécsett két nappal az országos rendezvényt megelőzően, már csütörtökön kezdődnek a programok, mivel szeptember 17-én az egyházmegye kiemelt eseményére, a bátai Szent Vér-zarándoklatra kerül sor.

A Pécsi Egyházmegye csaknem húsz rendezvénnyel csatlakozik szeptember 15. és 25. között az Ars Sacra fesztivál országos programsorozatához. A csütörtöki megnyitón Udvardy György pécsi megyéspüspök köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az egyházmegye örömmel vesz részt a 2007-es budapesti városmisszió kapcsán indult kezdeményezésben.

ars sacra opening sumegi web 20160915 5

A főpásztor hozzátette:

„Nagyon nagy lehetőség rejlik a művészetekben az evangélium hirdetésére. Évről-évre csatlakozunk a fesztiválhoz, hiszen a Pécsi Egyházmegyében, a városban rengeteg értékes művészeti alkotással, liturgiához, szent cselekményekhez kötődő tárggyal rendelkezünk, melyek az adott kor hívő emberének hitéről, kultúrájáról, értékeiről beszélnek.
Idén a szent művészetből a zenét emeljük ki. A zene egyetemes, mert az érzelmeinket sokkal jobban érinti, mint bármely más művészeti ág. A zenére érzelmileg reagálunk. A szenthez, a misztériumhoz érzelmeinkkel is kapcsolódunk. A szent zene valóban felemeli a lelket. Nemcsak hangulatot, érzéseket kelt, hanem irányítja is ezeket. Ezt szeretnénk a fesztiválon bemutatni."

ars sacra opening sumegi web 20160915 14

A pécsi nyitónapon a bátai Szent Vér tisztelete és a szent művészet kapcsolatáról Sümegi József, a kegyhely őre tartott előadást.

A bátai Szent Vér kegyhely tavaly ünnepelte kegyhellyé válásának 600. évfordulóját. Udvardy György főpásztor kiemelte: „Szeretném hangsúlyozni a hívek és az érdeklődők számára, hogy milyen nagy jelentősége van az áldozatnak. Az irodalmi, művészeti szimbolikában a vér ezt jelenti. Valaki áldozatot hoz értem, valaki odaadja az életét. Ez az életadás formálja a legszentebb tárgyakat is."

Az Arsa Sacra Fesztivál pénteken Szabó Géza és Buzás Gergely könyvbemutatójával folytatódik, majd szombaton a pécsi székesegyházban tartanak interaktív idegenvezetést, melynek célja a kereszténység üzenetének bemutatása közvetlen módon, a templomon keresztül. Kora este szintén a bazilikában rendezik meg a pécsi székesegyház Palestrina kórusának lemezbemutató koncertjét, majd Kajtár Edvárd plébános tart tárlatvezetést. A Nyitott templomok éjszakája keretében pedig a máriagyűdi kegyhelyen templomismertető beszélgetést, dokumentumfilm-vetítést, gyertyás körmenetet, éjszakai orgonakoncertet is tartanak.

Szeptember 21-én Szamosi Szabolcs orgonaművész és Ókovács Szilveszter operaénekes, a Magyar Állami Operaház főigazgatója ad közös koncertet a pécsi bazilikában. Ugyanott 23-án a püspöki kincstárban tartanak tárlatvezetést.

A székesegyház altemplomában szeptember 24-én a Híres Pannónia Régizenei Együttes Szent Gellértről, Szent Istvánról, Szent Imréről és Szent Lászlóról szóló, valamint a magyar Szent Koronához kapcsolódó énekeket ad elő.

Másnap, az Ars Sacra Fesztivál egyházmegyei programjainak zárónapján a Kodály Központban a kortárs szakrális zenéről rendeznek kerekasztal-beszélgetést Kelemen Áron egyházzenész, karnagy, Kovács Szilárd zeneszerző, orgonaművész, valamint Szigeti István és Vedres Csaba zeneszerzők részvételével.

Aznap este tartják a koncertközpontban az UniCum Laude énekegyüttes koncertjét és Vedres Csaba Miserere című oratóriumának ősbemutatóját a Pannon Filharmonikusok közreműködésével.

Fotó: Loósz Róbert

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 november
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Közelgő események

Verbita városmisszió Pécsett, a Gyárvárosi templomban:
-
2023. 11. 30. - 2023. 11. 30.
Advent Pécs - Ünnepélyes megnyitó a Széchenyi téren:
-
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Verbita városmisszió Pécsett, a Jézus Szíve plébániatemplomban::
-
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Férfitalálkozó:
Tamási -
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Egyházmegyei ministránsnap:
Szent Mór Iskolaközpont, Pécs -
2023. 12. 02. - 2023. 12. 02.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség