Az ünnepekhez kapcsolódó sokrétű szimbólumrendszer fontos részét képezi a színek használata. Az adventi időszakhoz a lilát és a rózsaszínt kapcsoljuk, ezek a színek köszönnek vissza a liturgiában, az adventi koszorúkon, és – idén először – a székesegyház tornyainak kivilágításában is.

pecsi szekesegyhaz adventben 2016

A liturgiában használt textíliák (ruhák, kendők, abroszok stb.) színe fontos része a liturgia szimbolikájának. A nyugati egyházban kezdetben fehér volt az általános liturgikus szín, de tetszés szerint más színeket is alkalmaztak. A korai középkorban a négy fő szín: fehér, piros, zöld és fekete. A 13. században ezekhez jött a viola (lila).

A liturgikus színek használatát először III. Ince pápa, majd Szt. V. Pius pápa kötelező erővel szabályozta. Jelenleg az alábbi rend szerint alkalmazzák a színeket:

  • fehéret karácsonykor, húsvétkor, az Úr ünnepein, Szűz Mária, az angyalok és a nem vértanú szentek ünnepein;
  • pirosat pünkösdkor, virágvasárnap, nagypénteken, az Úr szenvedésének és a Szent Kereszt ünnepén, továbbá a vértanú szentek napján; zöldet az évközi időben;
  • violaszínt adventben és nagyböjtben;
  • feketét gyászmiséken, temetésen. A II. Vatikáni Zsinat után a fekete színt helyettesítheti a viola.
  • Használható még a rózsaszín advent 3. (Gaudete) és a nagyböjt 4. (Laetare) vasárnapján.
  • Az arany bármelyik színt helyettesítheti (kivéve a violát és a feketét). A színek szimbolikus jelentése: fehér: ártatlanság, tisztaság, kegyelem; zöld: élet, reménység; viola: bűnbánat; fekete: gyász; arany: kegyelem; rózsaszín: öröm; piros: Szentlélek (tűz), vértanúság.

rorate web 20161128 18

Az adventben a bűnbánati jellegre és az előkészületi időre utal a viola (lila) szín, amely a visszafogottságra, magunkba szállásra, megtérésre indít minket. Advent 3. vasárnapján egy kicsit előre tekintünk az ünnepre, elővételezzük a karácsony örömét, egy kissé enyhítünk a bűnbánati szigorúságon, erre utal a rózsaszín, amely a viola enyhített változataként jelenik meg ezen a vasárnapon (ugyanígy nagyböjt 4. vasárnapján), s tudatosítja bennünk az egész készületi idő okát, az Úrral való találkozás örömét.

Fotó: Loósz Róbert

Szentmise közvetítések banner v2

 

2022 október
M T W T F S S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Közelgő események

Katolikus Kulturális Hetek:
-
2022. 10. 03. - 2022. 10. 31.
Boldogasszony Imaszövetség találkozója:
Pécs -
2022. 10. 25. -
Szent Mór püspök, az egyházmegye társvédőszentje - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 10. 25. -
Mindenszentek - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 11. 01. -

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség