Elhunyt főpásztoraira emlékezett a Pécsi Egyházmegye április 12-én. Cserháti József püspök halálának évfordulóján Udvardy György megyéspüspök a székesegyház altemplomában mutatott be szentmisét.

elhunyt pusp mise web 20180412 15A Pécsi Egyházmegye Cserháti József püspök halálának napján, április 12-én emlékezik minden évben elhunyt püspökeire. Ilyenkor hagyományosan a székesegyház altemplomában mutat be szentmisét Udvardy György megyéspüspök. A főpásztor homíliájában elmondta, hogy a mai hívők is ahhoz az egyházhoz csatlakoznak a szentségek révén, amelyben az apostolok rendíthetetlenül hirdették Jézus Krisztus igazságát: az Atya végtelenül szeret bennünket. Minden korban voltak kiválasztottak, akik apostolokká lettek az Úr egyházában, akik a vele való teljes azonosulásban az emberiség szolgálatára szentelték magukat. Majd arra világított rá, hogy „az Isten nem fél kiválasztani az embereket: apostolokká teszi őket egyházában és rájuk bízza a legnagyobb titkot, az Atya ismeretét. És teszi ezt minden kulturális, társadalmi környezetben, ma is. Isten nem fél attól, hogy egy kultúra leszűkíti az isteni végtelenséget, nem fél attól, hogy félreértik, hogy töredékesen ismerik meg, nem fél az emberi szavaktól, az emberi kapcsolatoktól. Kiválaszt embereket, akikre teljes egészében rábízza magát. Ők a püspökök, Isten emberei, akik oszlopként állnak egyházában.” A megyéspüspök a prédikáció végén, azért mondott köszönetet, hogy a püspökökön keresztül eljutott hozzánk Jézus Krisztus ismerete, és hozzátette: „ezért méltó, hogy a mai napon emlékezzünk elhunyt főpásztorainkra, így Cserháti Józsefre is, akivel kapcsolatban talán még többeknek van személyes emléke is”.

elhunyt pusp mise web 20180412 35A Pécsi Püspökség tematikus tárlatvezetésén olyan helyszínre léphettek a résztvevők, amely általában nem látogatható, a tárlatvezetés ugyanis a székesegyház altemplomából nyíló kriptában kezdődött. A boltíves teremben a Pécsi Egyházmegye nyolc korábbi főpásztora nyugszik a márványtáblákkal fedett sírhelyeken. A legkorábban itt eltemetett egyházi vezető Király József, a város prominens személye, akiről a mai Király utcát nevezték el. Király püspököt 1825-ben helyezték örök nyugalomra, utoljára pedig Cserháti József földi maradványai kerültek a sírboltba 1994-ben. Csupán az a három egykori megyéspüspök nyugszik más városban, akik szolgálatukat nem a Pécsi Egyházmegye élén fejezték be. Az egykori főpásztorok életművének jelentős eseményein túl a tárlatvezetés résztvevői nemcsak kiemelkedő püspöki döntésekről hallhattak, hanem megismerték az adott történelmi kor viszonyait is. A tárlatvezetés az altemplomban folytatódott Janus Pannonius és Dulánszky Nándor sírjánál.

Fotó: Loósz Róbert
További képek az eseményről itt.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
-
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség