Modernkori vértanúság címmel szervezett tárlatvezetéssel egybekötött előadást a Pécsi Egyházmegye Brenner János boldoggá avatása előtt.

modernkori vertanusag 01 violetBrenner János május 1-jei boldoggá avatására készülve szervezte meg a Pécsi Egyházmegye azt a rendezvényt, amelyen a résztvevők a kommunista egyházüldözés évtizedeiről, valamint Brenner János Pécsett töltött éveiről hallhattak. Bánkuti Gábor, a PTE Modernkori Történeti Tanszékének docense a Magtár Látogatóközpont kávézójában kezdődő rendezvény köszöntőjében így fogalmazott: „Minden nemzedéknek vannak tagjai, akiknek életükkel kell tanúságot tenniük hitükről. Üdvtörténeti szempontból baj is lenne, ha ez nem így volna, hiszen a nehézségek rostáján keresztül válik nyilvánvalóvá, hogy létezik transzcendencia, létezik Isten. Gondoljunk arra, hogy racionálisan nem magyarázható az egyházüldözés logikája: miért zavarja az államot, hogy emberek a külvilágtól elvonulva imádsággal töltik életüket? Miért zavar az egy rendszert, hogy emberek az öltözetükkel is tanúsítva elköteleződésüket jelen vannak a világban? Azért, mert ezek a tények tanúskodnak arról, hogy Isten van.”

Az 1945 utáni egyháztörténelmet kutató előadó szempontokat adott a Titkos átjáró – a földalatti egyház nevet viselő tárlat megtekintéséhez, amelynek létrehozásában szakértőként működött közre 2012 és 215 között. A kiállítás bemutatja azokat a módszereket, amelyeket a diktatúra alkalmazott az egyházak ellehetetlenítésére, a Pécsi Egyházmegye meghurcolt papjainak történetét, de találhatunk olyan kivételes dokumentumokat, feljegyzéseket és jelentéseket is, amelyek helyi levéltárakból kerültek elő.

Brenner 065

A tárlat megtekintését követően Czeininger Tamás, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának történelem tanára tartott előadást a Brenner család Pécsett töltött éveiről. Az előadás korabeli fényképeken, dokumentumokon keresztül idézte fel azt a légkört, amely a gyermek Brenner Jánost fogadta Pécsett. „Életében meghatározó volt az a pár év, amit Pécsen töltött. Annyira megszerette a ciszterci atyákat, de főleg amit képviseltek, hogy – Mádl Dalma visszaemlékezéséből tudjuk, aki szintén Pécsett töltötte gyermekéveit, és személyesen ismerte Brenner Jánost – már gyermekként megemlítette, hogy foglalkoztatja a szerzetesség gondolata.”

 

Az április 20-i, a nagyközönség számára nyitott rendezvény után április 24-én a Pécsi Egyházmegye fenntartásában működő iskolák diákjai is részt vehettek azon a rendhagyó történelem órán, amelyen a két előadó a gyermekek életkorát figyelembe véve dolgozta fel velük közösen a modernkori vértanúság témáját.

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon
2021 június
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Közelgő események

Katekéták képzése, hitoktatói Te Deum - ONLINE:
Magtár Látogatóközpont -
2021. 06. 16. -
Konkurzus:
Püspökség -
2021. 06. 17. - 2021. 06. 17.
Lectio Divina Eucharistica:
Pécs -
2021. 06. 17. - 2021. 06. 17.
Egészségügyi dolgozók és segítő foglalkozásúak lelkigyakorlata:
Máriagyűd -
2021. 06. 18. - 2021. 06. 20.
A Székesegyház felszentelésének 130. évfordulója, PPHF Te Deum:
Pécsi Székesegyház -
2021. 06. 22. -

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség