Negyedszázados lett a paksi Balogh Antal Katolikus Általános Iskola és Gimnázium. A tolnai város egyik legnépszerűbb iskolája kiemelt figyelmet fordít a nyelvoktatásra és a művészeti képzésre is.

25 eves balog paks web 20180503 7
Az iskola negyedszázados ünnepségén Koósz Roland igazgató felidézte az alapítás körülményeit és az elmúlt évek eseményeit. Elmondta, huszonöt évvel ezelőtt nem csupán a kövekkel alapozták meg az iskolát, hanem a kitűzött célok elérésének érdekében egy jó pedagógus- és diákközösség megszervezéséért fáradoztak. Beszédében háláját fejezte ki az iskola életében kiemelkedő szerepet vállalóknak.
Udvardy György pécsi megyéspüspök ünnepi köszöntőjében a keresztény nevelés feladatának fontosságáról beszélt. „Amikor félszáz évvel ezelőtt a legtöbb egyházi oktatási intézményt bezárták, még nem lehetett előre látni, hogy mikor lehet ismét biztosítani az iskolai keresztény nevelést. A rendszerváltást követően, Isten csodájaként újra lehetőség nyílt erre. Ekkor azonban a szülők bátorságára is szükség volt, amely az egyház alaptapasztalata is, miszerint az ember a végső célja érdekében nevelhető, nevelendő, neveltté és nevelővé válik. Ezért egyházi feladat a nevelés, az oktatás, hogy a krisztusi emberképet ismertesse meg a fiatalokkal.” – mondta a főpásztor.

25 eves balog paks web 20180503 21Pakson az írásos dokumentumok szerint már a 18. század derekától volt katolikus iskola. Az 1901-ben elkészült központi zárdaépületben a grazi irgalmas nővérek vezetésével működött a századfordulón katolikus leányiskola. Az egyházi nevelés-oktatás a rendszerváltást követően 1993-ban indult újra. 1994 áprilisában döntött úgy a Pécsi Egyházmegye, hogy nyolc évfolyamos katolikus gimnáziumot alapít a már működő katolikus általános iskola mellett.
Az elmúlt években jelentős infrastrukturális fejlesztés indult el. A régi zárdaépület korszerűsítse a 2014/15 tanévben, a Kossuth Lajos utcai épület felújítása pedig a 2016/17-es tanévben zajlott.
Az intézmény a paksi hívek kezdeményezésére kapta a Balogh Antal Katolikus Iskola nevet, remélve, hogy a szeretet, amelyet az 1977-ben tragikus körülmények közt elhunyt lelkipásztor sugárzott, az iskola falain belül, a tanulók szívében is tovább él.
Az intézmény vezetősége és pedagógusai vallják, hogy az iskolai nevelés csak akkor lesz eredményes, ha család és iskola együttműködik: ha a gyermekek a családban és az iskolában azonos nevelésben részesülnek, egyirányú hatás éri őket. Ezért sok olyan programot szerveznek, amelyeken a szülők tevékenyen részt vesznek.
Az intézmény komplex személyiségfejlesztő programjának része, hogy a magas színvonalú oktatás mellett a gyermeki lélek nevelésére is nagy gondot fordítanak. A diákok heti 2 hittanórán és alsó tagozaton szerda reggelente egy órarendbe épített diákmisén vesznek részt, évi 2 alkalommal pedig lelkinapot, illetve gyónási lehetőséget szerveznek.

Fotó: Loósz Róbert
További képek az eseményről itt.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség