Tizedik alkalommal zarándokoltak a Pécsi Egyházmegye hívei Máriagyűdre.

gyalogos zar mariagyud web 20180512 223
Május 12-én, szombaton reggel az imádságot követően mintegy 1300-an vágtak neki a 25 kilométeres távnak. A menetet idén is Udvardy György pécsi megyéspüspök vezette. Baranya és Tolna megye világi elöljárói is teljesítették az utat, de a menetben számos plébániai közösség tagjai, az egyházmegye köznevelési intézményeinek pedagógusai és tanulói, a Hittudományi Főiskola tanárai és hallgatói valamint az egyházmegyei Katolikus Karitász tagjai is ott voltak, akik közösen imádkozva, énekelve, vagy épp elcsendesülve értek a máriagyűdi kegyhelyre. Az út során két helyen, Szalántán és a Tenkes Csárdánál tartottak pihenőt a zarándokok. A gyalogosok mellett több mint ötven biciklis zarándok érkezett a kegyhelyre, de sokan mentek busszal is Máriagyűdre.

gyalogos zar mariagyud web 20180512 281

A délután három órakor kezdődő, magyar, horvát és német nyelven elhangzó szentmisét a jelenlévő papság koncelebrálásával Udvardy György mutatta be a szabadtéri oltárnál. A megyéspüspök hálát adott a sikeres érkezésért és a kegyes időjárásért; megköszönte a híveknek a kitartó részvételt, és háláját fejezte ki Mayer Mihály püspöknek, aki 2009-ben, a Pécsi Egyházmegye alapításának ezeréves évfordulóján elindította a máriagyűdi gyalogos zarándoklatot.

gyalogos zar mariagyud web 20180512 316Udvardy György homíliájában arra emlékeztette a híveket a húsvéti idő végén, hogy a húsvét ünnepében elemi erővel van jelen az újjászületés: azt éltük át, hogy a keresztségben valami tökéletesen új valósult meg. Az ünnepet követő időszakot pedig arra használtuk fel, hogy megértsük: mit jelent kereszténynek lenni, hogyan kell így élni, mit jelent ez az életmód. A keresztségben elnyert új identitásunkból, ebből az újjászületésből fakad azután az életünkben minden más: ez határozza meg, mi az, aminek van értelme és mi az, ami felesleges. Ha pedig kétely merül fel bennünk, lehet-e így élni, Máriára tekintve megerősödünk abban, hogy lehet. „Az újjászületés vágya szabaddá tesz bennünket. Kitágítja lehetőségeinket, már nem csak az emberi korlátaink szerint gondolkodunk: ha csak emberi módon gondolkodom, akkor nem vagyok szabad. Isten szabadságra hív bennünket. Szabadságra a kapcsolatainkban, a munkában, szolgálatban.” Fogalmazott a főpásztor, majd arra világított rá, hogy az újjászületés nem önmagunk erejéből, saját megfontolásunkból történik, hanem „vízből és Lélekből”, egymást segítve, akárcsak a zarándoklaton: amikor valaki elgyengül, akkor mellé szegődünk az úton, javainkat megosztjuk a szükséget szenvedőkkel.

„Legyen bátorságunk változtatni! És nem a változtatás miatt, hanem az újjászületés miatt.” – zárta gondolatait a főpásztor.

Fotó: Loósz Róbert
További képek az eseményről itt.

Szentmise közvetítések banner v2

 

2020 július
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

Egyházmegyei hivatali szünet:

2020. 07. 20. - 2020. 07. 31.
Szent Anna és Joachim, a nagyszülők búcsúja:
Máriagyűd
2020. 07. 26. - 2020. 07. 26.
Porciunkula búcsú:
Máriagyűd
2020. 08. 02. - 2020. 08. 02.

Szent Vér Báta

pem nek logo wide

pe napi evangeliumok

pe mariagyudi kegyhely

pe szechenyi