A Pécsi Egyházmegye alapítóját, Szent Istvánt ünnepelte augusztus 20-án. A városi ünnepségen Udvardy György megyéspüspök megáldotta az új kenyeret, majd ünnepi szentmisét mutatott be a Dzsámiban.

szentistvan web 20180820 9
Délután öt órakor a Misina Néptáncegyüttes és a Csurgó zenekar előadásával kezdődött az augusztus 20-i ünnep Pécsett a Széchényi téren. Páva Zsolt polgármester ünnepi beszéde után Udvardy György pécsi megyéspüspök áldotta meg az új kenyeret. A kenyérmegáldást követően a főpásztor ünnepi szentmisét mutatott be a Gyertyaszentelő Boldogasszony-templomban. Homíliájában arra mutatott rá, hogy Krisztus követése nem helyettesíthető semmi mással, hiszen benne ismerjük fel az Istentől akart ember eszményi képét. A Krisztus-követés útján pedig nagy segítséget jelentenek számunkra az egyház szentjei, akik egy-egy krisztusi erényt végérvényesen, visszavonhatatlanul, az evangélium radikalitásával élnek meg, és bátorítanak bennünket: lehet sziklára építeni életet egyén és nemzet számára egyaránt. „Öltsétek magatokra az új embert!” Ezt ünnepeljük Szent István király életében, döntéseiben, amelyekről könnyű lenne pusztán politikai megfontolások vagy a hasznosság alapján értékítéletet mondani, de ez csupán a felszín. Azt kell felfedeznünk Szent István királyban, hogy ő a krisztusi ember mellett döntött, és megértette, hogy az az embereszmény hordozza a jövőt, amelyet a krisztusi igazság, szabadság, az emberi méltóság, a felelősségvállalás, a sorsközösség vállalása és a jövőért való munkálkodás jellemez. Ebben jelent példát számunkra ő maga is – fogalmazott a főpásztor, majd hozzátette: „Ne emberi megfontolások alapján hozzuk meg életünk döntéseit, ne korfelfogás, érdekszövetségek és főleg ne érzelmek vagy félelmek alapján, hanem a szabad, felelős, méltó krisztusi ember gondolkodása alapján.” Az ünnep kapcsán összegzésként így fogalmazott: „Abban erősít meg minket Szent István tisztelete, hogy legyen bátorságunk Krisztusra építeni egyházat, életet, közösséget.”

Az ünnep előtti hétvégén a Pécsi Püspökség turisztikai programjainak középpontjában is az államalapító király állt, az érdeklődők tematikus idegenvezetésen ismerhették meg a székesegyház Szent Istvánhoz kötődő műalkotásait, valamint látható volt a szent király csontereklyéje is.

Fotó: Loósz Róbert
További képek az eseményről itt.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
-
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség