A Pécsi Egyházmegyei Katolikus Karitász önkéntesei is részt vettek augusztusban a Magyar Katolikus Karitász domaszéki nyári táborában. Az évről-évre megszervezett tábor célja, hogy a plébániákon végzett Karitász-munka egységes alapelvek mentén szerveződjön.

A Karitász a Katolikus Egyház hivatalos segélyszervezete, amely a világ minden táján az evangélium szellemében teszi a jót, segít a rászorulókon. Az Egyház szervezeti felépítésének megfelelően van jelen a világban: a világegyházban legfőbb vezetője a pápa, az egyházmegyékben a megyéspüspök, az egyházközségekben pedig a plébános. A Karitász szervezete önkéntesekből, és hivatásos munkatársakból áll. Magyarországon 1931-ben alakult meg hivatalosan a szervezet, majd 1991-ben alakult újjá. Jelenleg egy országos és tizenhat egyházmegyei központon keresztül szerveződik a Karitász-munka, amely a különféle segélyakciókból és segítő programokból, szociális intézményekből, és 800 településen közel 10.000 magyarországi önkéntes áldozatvállalásából tevődik össze.

Domaszek2018 253

Ennek a szerteágazó tevékenységnek a koordinálását, és az önkéntesek képzését az egyházmegyei Karitász-központok szervezetten végzik. A képzési szisztéma részeként hagyományosan, idén 10. alkalommal szerveztek egyhetes tábort a Szeged melletti Domaszéken. A helyszín, amely a Szeged-Csanádi Egyházmegye lelkigyakorlatos központja, ideális lehetőséget biztosított az ország különböző településeiről érkező Karitász-önkéntesek elszállásolására, valamint az előadásokhoz, a templom pedig a napi szentmise megtartására.

A Pécsi Egyházmegyében működő 42 plébániai Karitász-csoport közül három csoport önkéntesei, a Pécsi Egyházmegyei Katolikus Karitász egy munkatársa, valamint Besenczi Zsolt, a szervezet egyházmegyei igazgatója vett részt az idei táborban.
Besenczi Zsolt, a Pécsi Egyházmegyei Katolikus Karitász igazgatója elmondta, az öt nap alatt előadások formájában komoly elméleti tudást kaptak a résztvevők a Karitász-lelkiségről, történelméről, a plébániai csoportélet gyakorlatairól, segélyprogramokról, adományok gyűjtéséről, kezeléséről, valamint a forrásteremtés lehetőségeiről. Fontos szerepet kapott a munka nyolc súlyponti területének minél alaposabb megismerése (idősek és betegek; családok; hajléktalanok; szenvedélybetegek; fogyatékkal élők; nemzeti kisebbségek; menekültek; katasztrófák áldozatai). A rengeteg gyakorlati képzés (elsősegélynyújtás, újraélesztés) mellett a koraesti fórumokon Écsy Gábor országos igazgató, Zagyva Richárd igazgató-helyettes, és a jelen lévő egyházmegyei igazgatók válaszoltak az önkéntesek kérdéseire. „Lehetőség van ebben a táborban az önkénteseknek kapcsolatok kiépítésére más csoportokkal, hogy a jó gyakorlatokat egymással is meg tudják osztani.” – fogalmazott az egyházmegyei Karitász-vezető.

A tábor záró szentmiséjét Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök, a Magyar Katolikus Karitász elnöke mutatta be.

Domaszek2018 256

Besenczi Zsolt azt is elmondta, hogy ennek a minden évben megrendezett képzésnek egy nagyon fontos célja, hogy a Karitász-önkéntesek azonos irányelvek alapján végezzék munkájukat. „Éppen ezért minden évben lehetőség szerint más-más plébániák csoportvezetőit, önkénteseit szeretnénk az egyházmegyéből delegálni. A tapasztalatok alapján azoknak a munkatársaknak és önkénteseknek, akik részt vettek már ebben a képzésben sokkal hatékonyabb a munkája.”

2018-ban a Pécsi Egyházmegye területén tevékenykedő csoportok részére még egy nagyobb szabású összejövetelt tervez novemberben az egyházmegye központi szervezete. A képzések mellett természetesen a cselekvő szeretet is működik, a Karitász-programok, mint például a „Legyen öröm az iskolakezdés”, az „Öngondoskodó Szép Otthonok”, a „LAK-6”, az „Otthon melege”program és a helyi segítő programok folyamatosan zajlanak.