A katekumenátus kifejezés a felnőtt megtérők keresztény életbe történő beavatásának rendjét jelenti. Ebben a témában tartottak továbbképzést február 25-26-án Mohácson a Pécsi Egyházmegye papsága számára, mintegy 70 pap részvételével.

A hétfő délelőtt rövid ráhangolódással kezdődött Tóth Lászlóné, pedagógiai főmunkatárs vezetésével, aki három kérdéssel indította el a közös gondolkodást: 1. Plébániája közösségi életével kapcsolatban milyen nehézségekkel küzd?; 2. Hogyan tudja az egyháztól távolabb lévő embereket megszólítani és a plébánia életébe bekapcsolni?; 3. Milyen segítségre lenne szükség? A válaszként megfogalmazott gondolatok az egész képzést meghatározó szempontokként voltak jelen.

papi tovabbkepzes mohacson DSF1896

Ezt követően Udvardy György megyéspüspök tartott előadást A plébániai közösség és a katekumenátus címmel. Gondolatmenetében a katekumenátust egy tágabb lelkipásztori összefüggésben tárta fel, amelyben központi szerepet játszik a befogadó plébánia - nem csak a plébános és a katekumeneket közvetlenül kísérő munkatársak, hanem a plébániaközösség minden egyes tagja. A katekumenátus ugyanis nem csupán a katekumenek felkészítését és befogadását jelenti, hanem az egész gyülekezet megújulását kell elősegítenie. Ehhez elkötelezett és hitükben fejlődni vágyó hívekre, a pontos szükségletek felmérésére, mindenekelőtt azonban világos és jól meghatározott tanításra van szükség arról, hogy mit jelent keresztény embernek lenni ma. A főpásztor kiemelte, a beavatás útján nem mást kell követnünk, mint magát Jézus Krisztust, aki életével példaként jár előttünk a tanításban, a gyógyításban, a meghallgatásban, a szeretetszolgálatban, illetve a küldetés elfogadásában és továbbadásában. Az előadás konklúziójaként megfogalmazódott: az egyháznak van mondanivalója a kereső emberek számára, a mi feladatunk, hogy ezt minél többen meghallják és megismerjék.

papi tovabbkepzes mohacson DSF1845

Délután Hamzau Relu komlói plébános osztotta meg sok éves tapasztalatait a katekumenátussal kapcsolatban. Őszintén beszélt a kezdeti nehézségekről, a szükséges előkészületekről, súlypontokról. Előadásában kiemelte: mindannyiunkban ott az Isten iránti szomjúság, legfontosabb küldetésünk tehát segíteni az embereknek ezt a szomjúságot felismerni, majd kísérni őket a keresztény közösséghez tartozás útján. Mindez sok feladattal jár, időt és energiát igényel részünkről, ám az ebbe fektetett munka hosszútávon gazdag gyümölcsöt terem az egyház számára.

papi tovabbkepzes mohacson DSF1703

Hamzau Relu a katekumenátusról elmondta, hogy nemcsak a Pécsi Egyházmegyében, hanem a Magyar Katolikus Egyházban is nagyon markáns lehetőség. „Azt hiszem, hogy itt nálunk ennyire komplex módon, részletezve és pontosítva talán most először hangzott el a papok közösségében. Úgy látom, ahogy a délutáni összefoglalóból kiderült, hogy nagyon sokan elgondolkodtak rajta, nagyon sokan már most egy-egy elem kapcsán mélyebb értelmezésbe kezdtek. Bízunk abban, hogy az elhangzottak alapján ez az út vonzó lesz, és paptestvéreim bátorságot kapnak ahhoz, hogy elinduljanak ezen az úton és pasztorális tevékenységükbe integrálják mindezt.”

Fotó: Harasztovics Arnold

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 04. 26. - 2024. 04. 26.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 05. 03. - 2024. 05. 03.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség