Folyamatosan zajlik a Pécsi Székesegyház felújítása, az adventi időszakban azonban lesznek ünnepi- és hajnali szentmisék a Pécsi Bazilikában.

December 1-től a Székesegyház belső tere ideiglenesen újra látogatható lesz a liturgikus események alkalmával. Különös tekintettel az adventi időszakra, a Pécsi Bazilika december 1. és január 6. között vasárnapi- és ünnepi szentmiséknek, illetve rorátéknak ad helyet. A rorátékra december 2-23. között reggel 6:00 órakor várjuk a kedves híveket. A karácsonyi éjféli szentmise (december 24. 24:00), karácsonyi ünnepi szentmise (december 25. 9:30), a Szent Család ünnepi szentmise (december 29. 18:00) és az év végi hálaadó szentmise (december 31. 18:00) szintén a Székesegyházban lesz megtartva. Mivel a Corpus Christi kápolna még nem látogatható, a hétköznapi szentmisékre az ünnepek közeledtével is, változatlanul a Belvárosi templomban várunk mindenkit. A teljes felújítás még nem fejeződött be, a fűtéskorszerűsítési-, szellőzési-, új erős és gyengeáramú rendszer kiépítése, az ólomüvegablakok restaurálása, új védőüvegek elhelyezése januárban tovább folytatódik, akárcsak a restaurálási munkák.

Pécsi Advent programsorozat keretében közel 40 eseménnyel, köztük több iskolai adventi műsorral, múzeumpedagógiai foglalkozással, hangversennyel és komolyzenei koncerttel várja a Pécsi Egyházmegye az érdeklődőket.

Mivel az 1960-as évektől napjainkig alkalmazott olajfűtésű rendszer nem biztosított kellő hőt a téli hónapokban, illetve a templomtérbe egy helyen befújt meleg levegő nem egyenletesen oszlott el a nagy légtérben, a templomtér különböző pontjain igen különböző hőmérséklet volt. Ezek figyelembevételével a teljes fűtőrendszer cseréjére volt szükség. Ennek érdekében októberben, a Bazilika bezárásával egy időben elkezdődtek a bontási és építési munkák, amelyek november végére nagyrészt befejeződtek. A modernizálásnak köszönhetően a jövőben a középső padsorok alatt padlófűtés lesz, valamint a padlóba klímakonvektorok kerültek beépítésre, tehát több helyről jut majd meleg a belső térbe. Az új fűtőrendszer kiépítése nagyrészt sikeresen zajlott, de a végleges fűtőrácsok csak később kerülnek elhelyezésre, egyenlőre ideiglenes rácsok lesznek a konvektorokon. Egyúttal a szellőzőrendszer kiépítése is elkezdődött.

A felújítási munkálatok során sarkalatos pont a hangosítás modernizálása is. Annak érdekében, hogy a liturgiai, turisztikai, illetve kulturális események hangtechnikai színvonala megfeleljen az igényeknek, a Székesegyházban új hangosító rendszert alakítanak ki, ami a decemberi nyitva tartás idejére még nem készül el, ezért a közeljövőben a hangosítás ideiglenesen fog működni.

Az altemplomban szintén befejeződtek a régészeti munkálatok, itt a megkopott padlóburkolat renoválása, pótlása és a restaurálás van vissza, ezért a jelenleg is zajló felújítás miatt az altemplom zárva lesz.

A Székesegyházat január és február hónapokban ismét zárva tartjuk. Márciustól megnyitjuk, de még lesznek munkák a templomtérben is. A teljes felújítás vége 2020 decemberére várható. Addig minden kedves látogató megértését és türelmét kérjük. Imádkozzunk azért, hogy a jövőben együtt ünnepelhessünk a Pécsi Bazilikában.

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.