Húsvét harmadik hetének szerdáján, reggel 7.00 órakor Lápossy Péter iskolalelkész, kisegítő lelkész mutatott be szentmisét a Belvárosi templomban.

A szentmise elején Lápossy Péter atya elmondta, ma Sienai Szent Katalin szűz és egyháztanítót ünnepli Egyházunk. „Egyszerű, írástudatlan lány volt, mégis egyháztanító lett belőle, amikor egészen kinyitotta Istene előtt a szívét és elvezette a mélységekig. Kérjük az ő közbenjárását, hogy mi is elmélyedhessünk az Istennel való kapcsolatunkban.”

„Isten titkait az Atya elrejtette a bölcsek és okosak elől és kinyilatkoztatta a kicsinyeknek” – kezdte a homíliát az iskolalelkész, majd megismételte, a titkokat elrejtette azok elől, akik magukat okosnak gondolják, úgy hiszik, mindent tudnak a világról, és kinyilatkoztatta azoknak, akik beismerik, hogy mi, emberek sokszor nagyon tudatlanok vagyunk, kicsit vagyunk a világ titkai előtt állva.

04.29. 3„Sienai Szent Katalin élete szép példa a fentiekre. Egészen egyszerű lányról van szó, aki tulajdonképpen írástudatlan volt. Amikor később sok levelet írt a pápától kezdve sok más embernek a világon, akkor párhuzamosan több levelet diktált egyszerre” – mondta az atya, majd hozzátette, a szűz rengeteg levelet fogalmazott, amit mások írtak helyette, de az Egyház mégis egyháztanítóvá nyilvánította.

„Katalin annyira elmélyedt Isten titkaiban, hogy az Úr valóban kinyilatkoztatta magát neki. Volt egy időszak az életében, amikor elvonultan élt az Istennel, amiből miután Ő kihívta, elkezdte tanítani az embereket mindarra, amit az Úr tanított neki.

Nagyon sokan elkezdték keresni, rengeteg megtérés és rengeteg viszálynak a kiegyenlítése fűződik a nevéhez. Arra is meghívták, hogy menjen el Avignonba, beszéljen a pápával és ő elkezdett levelezni a pápával, hogy térjen vissza Rómába, ahova végül visszatért a Szentatya.” Katalin elérte, hogy a pápa visszamenjen Rómába, az Isten valóban kinyilatkoztatta magát neki, kicsiny embernek.

A szűz élete példa lehet számunkra, legyünk mi is alázatosak és nyitottak arra, hogy Isten megmutassa magát nekünk. „Sose gondoljuk, hogy mi már mindent tudunk róla” – magyarázta az iskolalelkész és a mai evangéliumi részlet (Mt 11,25-30) következő soraira hívta fel a figyelmet. „Amikor Jézus azt mondja: gyertek el hozzám, felüdítelek titeket, elveszem a terheiteket, mégis vegyétek magatokra az igát és tanuljatok tőlem, mert én szelíd vagyok és alázatos szívű.” (vö. Mt 11,28-29)

„Jézus nem veszi el minden terhünket, az élet nehézségeit, küzdelmeit, de ad egy másfajta látásmódot, ezt a szelíd és alázatos lelkületet. Így feltehetjük a kérdést, hogy mégis mit vesz el akkor, amikor ezt mondja: felüdítelek titeket? (vö: Mt 11,28) Többféle teherről beszélhetünk. Amit Jézus elvesz, azok a saját bűneinkből, hibáinkból fakadó terhek, amiket sajátmagunkra rakunk. Jézus képes ezektől tényleg szabaddá tenni” – hangzott el a homíliában, ahogy a következő gondolat. „Jézus nem veszi el az élet terhét, viszont tanít bennünket arra, hogy szelídek legyünk és alázatos szívűek.

Erre mutat rá Sienai Szent Katalin közbenjárása is. Kérjük őt, hogy mi is tanuljunk Jézustól a szelíd és alázatos lelkületet.”

Mt 11,25-30

25Abban az időben Jézus ezeket mondta: „Dicsőítelek, Atyám, ég és föld Ura, hogy az okosak és a bölcsek elől elrejtetted ezeket és a kicsinyeknek kinyilatkoztattad. 26Igen, Atyám, így tetszett neked. 27Atyám mindent átadott nekem, és senki sem ismeri a Fiút, csak az Atya, s az Atyát sem ismeri senki, csak a Fiú, és az, akinek a Fiú kinyilatkoztatja. 28Gyertek hozzám mindnyájan, akik elfáradtatok, s akik terhet hordoztok – én megkönnyítlek titeket. 29Vegyétek magatokra igámat, és tanuljatok tőlem, mert szelíd vagyok és alázatos szívű, s megtaláljátok lelketek nyugalmát. 30Az én igám édes, és az én terhem könnyű.”

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 október
M T W T F S S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó:
Paks -
2023. 10. 06. - 2023. 10. 06.
Férfitalálkozó:
Tamási -
2023. 10. 13. - 2023. 10. 13.
Német nyelvű szentmise:
Pécsi székesegyház -
2023. 10. 15. - 2023. 10. 15.
Szabadegyetem:
Pécs, Magtár Látogatóközpont -
2023. 10. 18. - 2023. 10. 18.
Férfitalálkozó:
Dombóvár -
2023. 10. 20. - 2023. 10. 20.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség