Húsvét negyedik hetének keddjén Györfi Béla Szabolcs OSPPE, kisegítő lelkész mutatott be szentmisét a Belvárosi templomban, reggel 7.00 órakor, amelyet a Pécsi Egyházmegye ezúttal is élőben közvetített.

„Dönthetünk-e az Istenről?” – ezzel a kérdéssel kezdte a pálos szerzetes a reggeli szentmisén mondott homíliát, majd a következő választ adta: Istenről nem dönthetünk. „Nagyon megindító, amit János evangéliumában (Jn10,22.30) olvasunk. Annyit tudunk meg, hogy »tél volt« (vö. Jn10,23), annak a fagyottságnak az állapota, ami az emberi magabiztosságnak az állapota. Hanuka ünnepén vagyunk, télen, esős az idő Jeruzsálemben, keleti szél fúj és Jézus Salamon csarnokában jár, vele beszélget, kifeji tanításait, illetve válaszol a kérdésekre” – hangzott el a szentbeszédben.

A kérdések, amelyre Béla testvér utalt, nagyon sajátosak, akárcsak Jézus és Salamon közötti párbeszéd. „A farizeusok azt szegezik Jézusnak, hogy végre nyilatkozzon arról, hogy ki is Ő. De Jézus erről már nyilatkozott és beszélnek róla csodás tettei is, amelyeket már végbevitt, amelyeknek a híre eljuthatott a farizeusokhoz, és amelyekből néhányat maguk is láttak. Kimondja Jézus, hogy ki Ő; kimondta a szamariai asszonynak, vagy annak a vaknak is, akit meggyógyított. Ő a kijelentéseket azoknak tudja megtenni – hiszen gyöngyöt nem vet disznók elé –, akik fogékonyak a szavaira” – hangsúlyozta az atya, majd hozzátette, csak akkor fogja nekünk is elmondani Jézus, hogy ki Ő, ha megengedjük Neki, hogy bejöjjön az életünkbe.

„A keresztény ember élete egyfajta késélen táncolás. Van egy fogódzópontunk, mégis sok mindent el kell engednünk. Ott egyensúlyozunk ezen a késélen és Isten az, aki megtart minket. A mai nyugati, fejlett embernek vannak komoly bebetonozottságai, amelyekre építeni óhajt. Ez egyrészt szép és értékes, másrészt nem az. Ez tipikusan felismerhető a demokratikus gondolkodásunkban, a demokráciára való törekvésünkben” – hangzott el a homíliában. A pálos szerzetes elmondta azt is, hogy mindezt két oldalról érdemes megvilágítani, egyrészt az egyenlőség lehetőségének szemszögéből, hiszen egyenlők vagyunk Istenben, másrészt a többségi szavazás világának tekintetében, amellyel nem oldható meg minden. „Vannak dolgok, amikről szavazhatunk, ilyenkor az igazság kisiklik a kezünk közül. Rálátunk, tudjuk, hogy van Isten, de ennek az igazságát nem kényszeríthetjük bele a világunkba. Mintha ez lenne a lecke, amit meg kell tanulnunk.”

Végül Györfi atya keretet adva a prédikációnak, megemlítette, hogy bár hozhatunk döntéseket Istenről, kitalálhatjuk, hogy milyen, Isten sokkal több, mint a döntéseink, messze felülmúl minket és a döntéseinket.

Jn10,22-30

22A templomszentelés ünnepét ülték Jeruzsálemben. Tél volt. 23Jézus éppen a templomban járt, Salamon csarnokában. 24A zsidók körülvették, és kérdezték tőle: „Meddig tartasz még bizonytalanságban minket? Ha te vagy a Messiás, mondd meg nekünk nyíltan.” 25„Mondtam már nektek – felelte Jézus –, de nem hiszitek. A tettek, amelyeket Atyám nevében végbeviszek, tanúságot tesznek mellettem. 26Mégsem hisztek, mert nem vagytok juhaim közül valók. 27A juhaim hallgatnak szavamra, ismerem őket, és ők követnek engem. 28Örök életet adok nekik, nem vesznek el soha, nem ragadja ki őket a kezemből senki. 29Atyám adta őket nekem, s ő mindenkinél nagyobb: Atyám kezéből nem ragadhat ki senki semmit. 30S én és az Atya egy vagyunk.”

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
-
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség