Nepomuki Szent János áldozópapra, vértanúra emlékezünk liturgikus emléknapján, május 16-án.

Eredeti nevén Wolfflin János 1345 tavaszán született a dél-csehországi Pomuk (ma: Nepomuk) helységben, szegény szülők gyermekeként. Tanulmányokat végzett a prágai Károly Egyetemen, majd a Padovai Egyetemen folytatta jogi tanulmányait, ahol kánonjogból doktorált. 1373-ban szentelték pappá. Az egyházi ranglétrán gyorsan haladt előre, 1381-től a prágai érsek általános helynöke lett, mint egyházi méltóságot és jó szónokot ismerték és szerették a városban.

A legenda szerint IV. Vencel király felesége őt választotta gyóntatójának. A király egy alkalommal próbálta megtudni mit gyónt a felesége, de János megtartva a gyónási titkot, megtagadta a király kérését.  Ennek következtében a király megkínoztatta Jánost, majd a Moldva folyóba dobatta. Csodás fényesség mutatta meg a királynénak, hogy a tetemét hol keressék, míg másik változat szerint a Moldva folyó vize apadt le, hogy megtalálhassák holttestét.  A tudományos kutatások azt támasztják alá, hogy János, mint a prágai érsek általános helynöke egyházjogi kérdésekben került vitába a királlyal, és ezért ölette meg.  Ezen források alapján János inkább az Egyház jogaiért halt vértanúhalált 1393-ban, akit végül a prágai Szent Vid székesegyházban temettek el.

Nepomuki Jánost 1729-ben XIII. Benedek pápa avatta szentté.  Szobra ma is ott áll a prágai Károly-hídon, de számos településen megtalálhatóak szobrai a hidak mellett, vizek szélén. Csehország, a papság és a gyónási titok védőszentje, továbbá a molnárok, vízimolnárok, hajósok, halászok is őt hívják segítségül. Olyan hivatásokhoz kapcsolódóan kérik még közbenjárását, ahol a szavaknak kifejezetten jelentősége van (igazmondás, fegyelmezett nyelv) – így a papságon kívül ügyvédek, jogászok, bírók, újságírók, tanítók védőszentje is.

Nepomuki St János ünnep Mohács 20180519 Loósz Róbert 2

Több magyar Duna parti településen tartanak ünnepséget Nepomuki Szent János emléknapja alkalmából. Egyházmegyénkben Mohácson az egykori hajósok, halászok és vízimolnárok utódai őrzik a szent legendáját és kultuszához kapcsolódó hagyományokat, amelyekre alapozva évente eseménysorozatot rendeznek. Az ünnepség kiemelt mozzanatai közé tartozik, amikor a mohácsi kompot májusfa ágaival feldíszítik, a szent szobrát középre állítják, fölvirágozzák és lampionokkal kivilágítják, valamint a helybeliek vízi mécsesekkel és fáklyáikkal kidíszített hajóikkal ereszkednek le a Duna mohácsi szakaszán (ez az ún. Jánoska-eresztés, Jánoskázás).

Nepomuki Szent János  -  vértanúságára emlékezve és ábrázolásaira is tekintve, amint egy ujját ajkához teszi - mintha nemcsak csendre intene, hanem figyelmeztetne arra is, gondoljuk meg, mit mondunk, ezáltal is buzdítva bennünket az alábbi szentírási idézet betartására: „Akár mondtok, akár tesztek valamit, tegyetek mindent Urunk Jézus nevében, így adjatok hálát általa Istennek, az Atyának.” (Kol 3,17)

Forrás, fotó: Aleteia, Loósz Róbert
Diós István: A szentek élete
Magyar Katolikus Lexikon

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.