Évközi idő tizedik hetének hétfőjén, reggel 7.00 órakor Lápossy Péter iskolalelkész, kisegítő lelkész mutatott be szentmisét a Belvárosi templomban.

A szentmise kezdetekor Lápossy Péter atya utalt Máté evangéliumának ötödik fejezetére, amelyben a nyolc boldogságról olvasunk, és amely többek között az egyik legismertebb szakasza a Szentírásnak. „A nyolc boldogságot vizsgálva, először úgy tűnhet, hogy olyan dolgokat sorol a szentíró, amelyek nem is teszik boldoggá az embert. De éppen ebben van a lényeg, Jézus másféle boldogságot akar mutatni, amely  belső örömmel tölt el, és mindebben Isten is velünk van” – mondta, majd később a homíliában rávilágított: a mai társadalomban sokszor érezhetjük, hogy elég, amink van, ami körülvesz, minden elérhető, semmi sem hiányzik igazán, sokaknak Isten sem, mert úgy hiszik, hogy megvannak nélküle. „A mai evangélium (Mt5,1-12) arra tanít, hogy Isten azt akarja, a hiányainkon keresztül találkozzunk vele. Amikor elmerjük fogadni valaminek a hiányát, azt, hogy nem tudunk mindent megoldani, amikor merünk szegények lenni, merünk sírni, elfogadjuk, hogy üldöznek, akkor megtapasztaljuk a hiányosságokat!”

„Az elmúlt időszakban hiányoztak a szentmisék, a szentségek vétele, a találkozások, és ez felhívta a figyelmünket arra, hogy van bennünk hiányérzet” – hangzott el a szentbeszédben, akárcsak a következő kérdéssor:

„Merjük elfogadni a hiányainkat? Merünk szegények lenni? Merjük elfogadni, hogy vannak szegénységeink, amikben rászorulunk Istenre? Merjük megélni ezeket a hiányokat, hogy Isten ezeket betölthesse?”

Végül a homília zárásakor Lápossy Péter atya hangsúlyozta, Jézus azt mondja, azoké az Isten országa, akik felismerik a hiányokat, akik mernek gyermekek lenni, mert ekkor tapasztalhatjuk meg, hogy Isten betölti a hiányainkat és gondoskodik rólunk.

Mt5,1-12

1A tömeg láttára fölment a hegyre és leült. Tanítványai köréje gyűltek, 2ő pedig szólásra nyitotta ajkát. Így tanította őket: 3„Boldogok a lélekben szegények, mert övék a mennyek országa. 4Boldogok, akik szomorúak, mert majd megvigasztalják őket. 5Boldogok a szelídek, mert övék lesz a föld. 6Boldogok, akik éhezik és szomjazzák az igazságot, mert majd eltelnek vele. 7Boldogok az irgalmasok, mert majd nekik is irgalmaznak. 8Boldogok a tiszta szívűek, mert meglátják az Istent. 9Boldogok a békességben élők, mert Isten fiainak hívják majd őket. 10Boldogok, akik üldözést szenvednek az igazságért, mert övék a mennyek országa. 11Boldogok vagytok, ha miattam gyaláznak és üldöznek benneteket és hazudozva minden rosszat rátok fognak énmiattam. 12Örüljetek és ujjongjatok, mert nagy lesz a mennyben a jutalmatok! Így üldözték előttetek a prófétákat is.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
-
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség