A 2020-as Katolikus Kulturális Hetek rendezvénysorozat keretei között október 23-án, 17.00 órakor Kajtár Edvárd, a székesegyház plébánosa tartott liturgikus vezetést a Székesegyházban, amely során számos érdekes információval ajándékozta meg az érdeklődőket.

“Beszédes, hogy a pécsi Székesegyházra utalva egykor ez volt olvasható a fővárosi újságok szalagcímén: aki a mennyországot szeretne látni, jöjjön Pécsre” - mondta Kajtár Edvárd plébános a liturgikus vezetés kezdetén. A tematikus séta egyik célja, hogy a programon résztvevők ne csupán művészettörténeti szempontból ismerjék meg a bazilikát, hanem betekintést nyerjenek a páratlanul gazdag keresztény szimbolika, illetve a templom egyes tereinek liturgikus funkcióiba is.

Az érdeklődők egyházmegyénk főtemplomának nyugati bejáratán át, a szent térbe érkezve az itt található motívumokkal ismerkedhettek meg a program első felében. A plébános felhívta a figyelmet a templomba lépés fontos mozzanatára, a találkozásra. Az ajtó felett és a homlokzaton látható festmények, motívumok bemutatása mellett, elmondta azt is, hogy a szentmisére érkezve, a bejáratnál érdemes megállni és elcsendesedni, hogy méltó módon vehessünk részt a liturgián.

Liturgikus 23

A ritka és informatív vezetés második állomása a főhajót érintette. “A »hajó« szóról általában a közlekedési eszközre asszociálunk, ugyanakkor ebben a szövegkörnyezetben egészen mást jelent. Ez az elnevezés görög eredetű, allegóriáját tekintve pedig arra az utazásra hívja fel a figyelmet, amely maga a keresztény élet” - mondta az atya, majd újabb és újabb értékes információkat osztott meg a jelenlévőkkel, utalva a templom középső terében látható falfestményekre, amelyek az Újszövetség egy-egy jelenetét ábrázolják.
 
A program harmadik szakaszán az érdeklődők az oltártérbe érkeztek, ahol a páratlan szentélyt megvizsgálva megismerhették az oltár keresztény liturgiában betöltött fontos szerepét. A séta vezetője felhívta a figyelmet azokra az itt található faragványokra is, amelyeket a szentmisén lévő hívek a padsorokból már nem láthatnak. A Székesegyház művészeti és liturgikus értelemben egyaránt értékes elemeinek bemutatása mellett Kajtár Edvárd plébános ismertette a főtemplom építésének eseményeit, majd az épület további történetét, az átépítéseket és restaurálásokat. A liturgikus vezetés amellett, hogy a hagyományosan októberben zajló Katolikus Kulturális Hetek rendezvénysorozat egyik kiemelkedő programjaként várta a látogatókat, megerősített abban, hogy a Szent Péter és Szent Pál Székesegyház maga a mennyország fényképe. Egy ajándék, ahol méltóképpen járulhatunk a szentségek vételéhez, elmélyülhetünk és megerősödhetünk az imádságban.

Fotó: Vermes Nikolett

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.
PAPSZENTELÉS a pécsi székesegyházban:
-
2024. 06. 22. - 2024. 06. 22.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség