Február 2-án, a Megszentelt Élet Napján a Pécsi Egyházmegye területén élő szerzetesközösségek mutatkoznak be 16 órától a Pálos templomban, majd 18 órakor gyertyaszentelés és a Megszentelt Élet Évét lezáró ünnepi püspöki szentmise lesz. A szentmisét Udvardy György megyéspüspök tartja.

Pálos templom Pécsett (Fotó: Török Máté)A legmélyebb gyökerei a pálos rendnek – az egyetlen magyar alapítású szerzetesrendnek – vannak Pécsett. Először az Árpád-korban, majd a török hódoltság után, később a két világháború között, ezt követően pedig a rendszerváltás után éledt újra a 750 éves rend. A Pécsett élő atyák két templomban teljesítenek szolgálatot.

„Evangéliumi élet az egyházban, az alázatos Krisztus nyomdokainak követése embertársaink szolgálata által" – ez a hitvallása az Assisi Szent Ferenc Betegápoló Nővérei közösségnek. A szerzetesnővérek két egyházmegyében vannak jelen: Magyarországon a Pécsi Egyházmegyében, Kozármislenyben és Erdélyben a Gyulafehérvári Egyházmegyében, Árkoson.

„Kármelita lelkülettel nemcsak szerzetesként, de a világban is lehet élni" – vallják a magyarszéki sarutlan kármelita nővérek, akik a világtól elzártan élik életüket, tavaly október 15-én, Avilai Szent Teréz ünnepén azonban megnyitották kapuikat a látogatók előtt. Közös imádságra, vesperásra, majd szentmisére várták az érdeklődőket kápolnájukba.

Morvay Imre Pio, a Betegápoló Irgalmasrend Pécsi Rendházának házfőnöke vallja: „Istenes Szent János példája mindannyiunkat elgondolkodtat. Ő családjának tekintette a szegényeket. Mi is szeretnénk nyílt szívvel feléjük fordulni. Amit tudunk, hozunk és adunk."
A Betegápoló Irgalmasrend kórházában jelenleg 117 ágyon tudják biztosítani a régió lakosságának hospice és krónikus ellátását, a rend küldetésével összhangban. Istenes Szent János életének példája mutatja (aki katonából lett a rászoruló betegek segítője), hogy sokszor kitérőkön, tévutakon keresztül vezet az út valódi hivatásunk felé. Istenes Jánost 1690-ben avatták szentté. XIII. Leó pápa a katolikus kórházak védőszentjévé tette. Ünnepét 1714-ben vették föl a római naptárba.

megszentelt elet eve eloadas a dom kotarban

A Ciszterci Nevelési Központnak és a Ciszterci Rend Pécsi Nagy Lajos Gimnáziumának a ciszterci rend a fenntartója. A gimnázium felújított kápolnáját egy osztályteremből alakították ki 2013-ban. Több mint 60 év után került vissza az intézménybe Szent Bernát és Szent Imre szobra. Tavaly novemberben ünnepi szentmise keretében áldotta meg Udvardy György pécsi megyéspüspök a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának kápolnáját és szentelte fel az oltárt.

A Pécsi Egyházmegye területén élő szerzetesközösségek mutatkoznak be február 2-án, a Megszentelt Élet Napján 16 órától a Pálos templomban.

Program:

16.00 óra: Filmvetítés az egyházmegyei szerzetesrendek életéről
16.10 óra: Kerekasztal-beszélgetés a Pécsi Egyházmegye szerzetesrendjeinek képviselőivel
17.00 óra: Szentségimádás
18.00 óra: Gyertyaszentelés, majd a Megszentelt Élet Évét lezáró ünnepi püspöki szentmise

Fotó: Török Máté

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon
2021 szeptember
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Közelgő események

Koordinátor találkozó:
Püspökség -
2021. 09. 24. -
Veni Sancte - PTE és PPHF:
Pécsi Székesegyház -
2021. 09. 24. -
Elmarad - Áldoztatók és igeliturgiát tartók képzése:
Magtár Látogatóközpont -
2021. 09. 25. -
Papi őszi rekollekció:
Pécs, Kőtár -
2021. 09. 28. - 2021. 09. 28.
Püspöki biztosok találkozója:
Pécs, Kőtár -
2021. 09. 28. - 2021. 09. 28.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség