Újjászületett Püspökszentlászló történelmi emlékhelye. A Pécsi Egyházmegye 2013-ban nyert jelentős támogatást a Püspökszentlászlói Kastély – Turisztikai Látogatóközpont, Zarándokház és Mindszenty-emlékhely a Mecsekben című projektre, a munkálatok pedig most, 2015 őszén zárultak.

Az épületegyüttes renoválását részben uniós, részben kormányzati forrásból finanszírozták, így méltóvá válhatott történelmi és kultúrtörténeti jelentőségéhez. A kastély és kápolna, valamint a hozzátartozó arborétum kedvelt célpontja a turistáknak és a zarándokoknak is, története egészen a 18. századig nyúlik vissza.

A püspökszentlászlói kastély és kápolna a Mecsek kiemelkedő jelentőségű emlék- és zarándokhelye. Az épületegyüttes a későbarokk korban épült, 1955-ben itt raboskodott Mindszenty József bíboros, később pedig Orsolya-rendi apácák otthonául szolgált. A régóta esedékes felújításra a Pécsi Egyházmegye 2013-ban nyert részben uniós, részben kormányzati támogatást: a projekt zárórendezvényére október 29-én került sor.

puspokszentlaszlo atadas web 20151029 10Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásért felelős államtitkára Püspökszentlászló kivételes szellemiségére és történelmi szerepére hívta fel a figyelmet.
„Lélekemelő pillanat ez. Több mint egy évszázad múltán megújul és gazdag tartalommal telítődik a püspökszentlászlói kastély, turisztikai látogatóközpontként fogadja az úton járókat, zarándokházként kínál megpihenést a vándoroknak és Mindszenty-emlékhelyként állít lelki mementót a szabadságharcos idők hercegprímásának." – mondta az államtitkár.

Dohóczki Péter, a Pécsi Egyházmegye gazdasági igazgatója a projekt bemutatása során elmondta: az épületegyüttes és az arborétum közel 500 millió forintból újult meg a Püspökszentlászlói Kastély – Turisztikai Látogatóközpont, Zarándokház és Mindszenty-emlékhely a Mecsekben című projekt keretében.

Udvardy György pécsi megyéspüspök hangsúlyozta: hálával gondol nemcsak az isteni gondviselésre, de a Püspökszentlászlón élt elődök munkájára és áldozatára is.
„A mélyen, az események mélyén ott van a nővérek áldozata, ott vannak az idekényszerített szerzetesközösségek, az imádság, és itt van Mindszenty bíboros szenvedése, áldozata és küzdelme is. Ebben az épületben benne van a magyar egyház történelme. Kicsiny formában, de mégis a maga teljességében." – fogalmazott megnyitó beszédében a főpásztor.

Az ünnepség során a vendégek megnézhették a megújult kastélyt és kápolnát, majd a megyéspüspök megáldotta a megújult objektumokat.

A beruházásnak köszönhetően a kastély és a templom teljes épületét felújították, a kastélyban zarándokszállást és rendezvénytermet alakítottak ki, valamint emlékszobát Mindszenty József bíborosnak. A barokk kort idéző bútorok történelmi hangulatot kölcsönöznek az épületnek, amely immár méltó eleganciával várhatja a feltöltődni vágyó látogatókat.

Fotó: Loósz Róbert

 


 

2016. május 1-én nyílik meg a kirándulók számára a püspökszentlászlói kastély

puspokszentlaszlo 20151021 89 bk

Püspökszentlászló a Mecsek egyik gyöngyszeme, kedvelt kirándulóhely. A kastélyt és a kápolnát Esterházy Pál László püspök építtette 1797-ben, később Hetyey Sámuel püspök renováltatta 1898‐ban, aki a belső átalakítások mellett helyreállíttatta a templomot és az emeleten található házi kápolnát, és ő létesítette az arborétumot.
A kastélyt és környezetét egy évszázad elteltével pályázati forrásokból és önerőből a pécsi egyházmegye teljesen felújította. Az építkezés befejeződött, az épület műszaki átadása és az épületek megáldása 2015. október 29-én megtörtént.
A felújított kápolna, a kastély, benne a Mindszenty-emlékszoba és a kastélytörténeti kiállítás megtekintésére 2016. május 1-től szeretettel várjuk Önöket.

A látogatók fogadásáig is gyönyörködhetünk a természeti környezetben, felismerve a teremtmények szépségében a Teremtő nagyságát és bölcsességét.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 november
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Közelgő események

Verbita városmisszió Pécsett, a Gyárvárosi templomban:
-
2023. 11. 30. - 2023. 11. 30.
Advent Pécs - Ünnepélyes megnyitó a Széchenyi téren:
-
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Verbita városmisszió Pécsett, a Jézus Szíve plébániatemplomban::
-
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Férfitalálkozó:
Tamási -
2023. 12. 01. - 2023. 12. 01.
Egyházmegyei ministránsnap:
Szent Mór Iskolaközpont, Pécs -
2023. 12. 02. - 2023. 12. 02.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség