Keresztény Örökség Kutatóintézet
A Keresztény Örökség Kutatóintézet (Christian Heritage Research Institute) olyan kutatásokat végez, kezdeményez, támogat és népszerűsít, amelyek a keresztény hagyomány tudományos szintű megismerése által előmozdítják a katolikus egyház megújulását, erősítik küldetését és segítenek eligazodni korunk időszerű teológiai, pasztorális és szakrális művészeti kérdéseiben.
A kutatóintézet célja a kétezer éves keresztény irodalmi, művészeti, teológiai, filozófiai hagyomány kutatása, ezen belül kiemelt céljai:
1. az ókori és középkori keresztény örökség kutatása és népszerűsítése;
2. a keresztény szakrális művészet történetének kutatása a kortárs szakrális művészet megújítása szempontjából.
- Christian Heritage Research Institute
- Forschungsinstitut für Christliches Erbe
- Istituto di Ricerca dell'Eredità Cristiana
Keresztények ellenszélben
Pécs ad otthont a keresztényüldözésről és a válaszként adott védekezési stratégiákról szóló konferenciának, amelynek társszervezője a Pécsi Egyházmegye Keresztény Örökség Kutatóintézete is.
Vezetett látogatások a Cella Trichorában
A Pécsi Egyházmegye Keresztény Örökség Kutatóintézete és a Janus Pannonius Múzeum szervezésében Tóth Zsolt régész előadással egybekötött látogatásokat vezet az I. számú Cella Trichorában.
Új, hiánypótló könyv jelent meg a középkori pécsi székesegyházról a Pécsi Egyházmegye és a Kronosz Kiadó gondozásában Echo simul una et quina: Tanulmányok a pécsi székesegyházról címmel. A kötet tárgya a román kori szobrászat kiemelkedő emléke, a pécsi Szent Péter székesegyház.
Megkezdte munkáját az emberi szabadság és méltóság történetét kutató nemzetközi munkacsoport, amelynek egyetlen magyar partnerintézménye a Pécsi Egyházmegye Keresztény Örökség Kutatóintézete.
December 16-án kettős könyvbemutatót szervez a Pécsi Egyházmegye Keresztény Örökség Kutatóintézete: Fedeles Tamás és Heidl György új köteteit ismerhetik meg az érdeklődők. A rendezvény 17 órakor kezdődik a Magtár Látogatóközpontban.
November 12-én és 13-án régészeti tanácskozásnak ad helyet a Magtár Látogatóközpont. Az Archӓologie und Identitӓt(en) – Archaeology and Identities című konferenciát a MTA Pécsi Akadémiai Bizottságának Régészeti Munkabizottsága, a Pécsi Egyházmegye Keresztény Örökség Kutatóintézete, valamint a Bécsi Egyetem klasszika-archaeológiai intézete közösen szervezi.
A középkori pécsi székesegyházat állította középpontba egy tudományos konferencia október 15-16-án a Pécsi Egyházmegye Keresztény Örökség Kutatóintézete és a Pécsi Tudományegyetem szervezésében Pécsett.
Október 15-16-án átfogó tudományos konferenciát rendeznek a középkori pécsi székesegyházról. Ismert művészettörténészek, történészek, régészek és restaurátorok mutatják be és vitatják meg a gazdag múltú katedrálissal kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményeiket a Dóm-kőtárban.
Egészen új megvilágításba helyezi Pécs koraközépkori történetét a Pécsi Egyházmegye megrendelésére végzett legújabb régészeti kutatás, amelynek eredményeit az Ars Sacra fesztivál pécsi nyitórendezvényével összekapcsolva hozták nyilvánosságra.