Bemutatták a nagyközönségnek Roberto Caracciolo művét, az 1489-ben Velencében kiadott Beszédek a szentek dicséretéről című prédikációskötetet. Az ősnyomtatvány valaha Pécsett használatos példányát megvásárolta a Pécsi Egyházmegye, így e kiemelkedő eszmei értékű könyv, újra a Püspökség tulajdonában van.

Tóthné Radó Cecília irodalomtörténész doktori disszertációjában a 15. században élt Roberto Caracciolo magyar vonatkozásait kutatta. Amikor témavezetője hallott a Beszédek a szentek dicséretéről című prédikációskötetről és annak pécsi vonatkozású bejegyzéseiről, átengedte tanítványának a könyv feldolgozását.

Tóthné Radó Cecília irodalomtörténész doktori disszertációjában a 15. században élt Roberto Caracciolo magyar vonatkozásait kutatta

Sarbak Gábor irodalomtörténész a kötetet bemutató sajtótájékoztatón elmondta: „Roberto Caracciolo ősnyomtatványának értéke Pécsett különösen magas. A kötet különlegességét az adja, hogy 1495-1496-ban egy pécsi prédikátor használta, és jegyzetekkel látta el, sőt a kötet végén, a szabadon álló lapokra a prédikációk vázlatait jegyezte fel. Tudjuk tehát, hogy mely napokon, mely vázlat alapján prédikált, és amikor a kötetet lapozgatta, akkor honnan vette a példatárát.”

A Pécsi Egyházmegye másfél millió forintért vásárolta meg a kiemelkedő eszmei értékkel bíró prédikációskötetet. „Saját otthonunk egyik kincse került elő” - mondta Udvardy György pécsi megyéspüspök. „A kötet segítségével betekinthetünk az 500 évvel ezelőtti pécsi közösség hitéletébe. Olyan, mint egy családi ékszer, ami ha előkerül, mindenki örül neki. Ez a prédikációskötet hitünkről beszél, a tradícióról, amely szó szerint „átadás”-t jelent, s hitünknek ezt az „átadó” jellegét emeli ki. Rámutat arra is, hogy Pécsett 500 évvel ezelőtt jelen volt az európai szellemiség” - hangsúlyozta a főpásztor.

A Roberto Caracciolo szentbeszédeit tartalmazó ősnyomtatvány egy pécsi prédikátor tulajdonát képezte a 15. század végén, aki feltehetően Pécs hivatalos hitszónoka volt az 1490-es évek derekán, valószínűleg ferences szerzetes. Kézírásos prédikációvázlatai a hazai prédikációtörténet egyedülálló dokumentumát jelentik. A kötetet az idén tavasszal megnyíló pécsi egyházművészeti gyűjteményben a látogatók megtekinthetik.

2022 szeptember
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Közelgő események

Koordinátori találkozó:
Pécs, Magtár Látogatóközpont -
2022. 09. 30. -
Katolikus Kulturális Hetek:
-
2022. 10. 01. - 2022. 10. 31.
Boldogasszony Imaszövetség találkozója:
Pécs -
2022. 10. 25. -
Szent Mór püspök, az egyházmegye társvédőszentje - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 10. 25. -

Havas Boldogasszony búcsú 2022

Havas Boldogasszony búcsú 2022

Népszámlálás

Forráspont 2022

Havas Boldogasszony búcsú 2022

Köznevelési Intézmények

Hasznos információk:

 

  • az óvodák, iskolák életéről,
  • beiratkozásról,
  • előkészítő foglalkozásokról

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség