November 11. Európa egyik legismertebb és legünnepeltebb szentjének, Tours-i Szent Mártonnak emléknapja. A mai Magyarország területén, Pannónia provinciában született szent emlékét a Pécsi Egyházmegyében is több templom, kápolna, zarándokhely őrzi.

A 4. század elején a mai Szombathely közelében született Márton 12 éves korában ismerkedett meg a kereszténységgel. Apja akaratának eleget téve katona lett, 19 éves korától légionáriusként szolgált a mai Franciaország területén. Sulpicius Severus jegyezte le életrajzát, innen ismerjük a történetet, amely szerint egy téli este éppen kilépett Amiens kapuján, amikor nélkülöző koldussal találkozott, akit rablók fosztottak ki és vertek meg. Saját köpenyét kardjával kettévágta, egyik felét a koldus vállára borította. Ezután álmában Jézus jelent meg a koldusnak adott köpenydarabban.

A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus első előkészületi évében különösen is időszerűek XVI. Benedek pápa gondolatai, amelyek Szent Márton irgalmas cselekedetében az isteni szeretet megnyilvánulására hívják fel a figyelmet. Az Atya a világ üdvözüléséért egyszülött fiát adta, aki pedig az Oltáriszentségben ajándékozza tovább nekünk saját létének teljességét.

pces patacsi szent marton abrazolas„Szent Márton irgalmas cselekedetében ugyanaz a logika jelenik meg, mint a kenyérszaporításban. Ez a gondolat legfőképpen azonban abban érhető tetten, hogy Krisztus az Eucharisztiában önmagát hagyta táplálékul az emberiség számára: ez Isten szeretetének legfőbb jele, a Sacramentum caritatis. A megosztás logikája, amellyel hiteles módon tudjuk kifejezni szeretetünket a másik ember iránt.

Szent Márton példája abban segíthet minket, hogy megértsük, csak a megosztás iránti közös elkötelezettségen keresztül vagyunk képesek válaszolni korunk nagy kihívására: hogy a béke és igazságosság világa épüljön, amelyben minden ember méltósággal élhet. Mindez akkor valósulhat meg, ha a hiteles, világméretű szolidaritás győzedelmeskedik, hogy a Föld egyetlen lakója se szenvedjen hiányt az élelemben, vízben, orvosi ellátásban, ne sérüljön a munkához, energiaforrásokhoz, a kulturális, tudományos, technológiai javakhoz való hozzáférés joga.”

Szent Mártonról Európában több száz települést neveztek el, emlékét több ezer kegyhely őrzi. Baranya megyében 19 településen van jelen valamilyen formában az irgalmasság szentjének tisztelete. A zarándokút, amely ezeket a településeket összeköti a Via Divide Caritatem nevet viseli. Pécsett a patacsi temetőben található Szent Márton tiszteletére szentelt templomban november 12-én vasárnap szentmise kezdődik 11.30. órakor. Az egyhajós, eredetileg 13. századi, később barokk stílusban átépített templomban évente hat alkalommal tartanak csak szentmisét, ezek közül egyik a névadó szent, Márton ünnepe.

Szerző: Horváth-Baán Anikó
Forrás: Sacramentum caritatis, XVI. Benedek pápa 2007. november 11-én a déli Mária-imádság előtt elmondott tanítása
otó: Loósz Róbert

mariagyudi zarandoklat 2022 banner