Június 29-én, Szent Péter és Szent Pál apostolok főünnepén közösen adunk hálát és imádságban kérjük a székesegyház védőszentjeinek közbenjárását családjainkért, közösségeinkért, egyházmegyénkért a pécsi Szent Péter- és Szent Pál-székesegyházban. A 18.00 órakor kezdődő püspöki szentmisét követően kerül sor az egyházmegyei kitüntetésben részesülők elismeréseinek átadására.

Június 29. Szent Péter, az apostolfejedelem és Szent Pál, a népek apostolának közös ünnepe. Az egyház már a 3. század közepétől e napon ülte meg tiszteletüket.

A hagyomány szerint Péter és Pál apostol különböző években, de ugyanazon a napon, június 29-én szenvedett vértanúhalált Rómában. Krisztus után 67-ben Pétert keresztre feszítették, kérésére fejjel lefelé; Pált pedig, római polgári előjoga miatt, lefejezték. Az üldözések idején mindkettejük ereklyéit a Szent Sebestyén-katakombába menekítették. A két apostol sírja fölé épült a vatikáni Szent Péter-bazilika és a falakon kívüli Szent Pál-bazilika – olvasható a Magyar katolikus lexikonban.

Szent Péter a tizenkét apostol egyike, Róma első püspöke volt. Eredeti nevén Simon (héberül: figyelő, hallgató) Jézustól kapta a Péter, Petrus nevet. Az apostolok közt mindnél lángolóbb volt: meg akarta tudni, hogy ki az Úr árulója, mert – ahogy Ágoston írja – ha ezt megtudta volna, fogával tépte volna szét. Az Úr ezért nem akarta árulóját megnevezni, mert ha megnevezi, Péter tüstént felugrott volna, hogy megölje. Ő ment az Úrhoz a tengeren; színeváltozásakor is őt választotta ki az Úr; a mennyország kulcsait bízta rá Isten; bárányokat kapott Krisztustól, hogy legeltesse őket; pünkösdkor háromezer embert térített meg beszédével; meggyógyította a béna Aeneast, feltámasztotta Tabitát, testének árnyékával gyógyította a betegeket; Heródes tömlöcbe záratta, ám egy angyal kiszabadította. Péter apostol a pápák, a halászok és Róma védőszentje.

Szent Pál, eredeti nevén Saul, Saulus, szülei révén római polgárjoggal rendelkezett, ami különleges előnyöket biztosított számára: római állampolgárt nem volt szabad bírósági tárgyalás nélkül bebörtönözni, sem megkorbácsolni vagy keresztre feszíteni, így római polgárjoga Pál apostolt többször is megmentette. A keresztény hitre tért Pál a pogányok között teljesítette apostoli küldetését: Listrában egy bénát meggyógyított, egy ifjút, aki kiesett az ablakból és meghalt Pál feltámasztotta. Málta szigetén vipera marta meg a kezét, de nem ártott neki, sőt: lerázta magáról a tűzbe, és még sok más csoda fűződik nevéhez.

Szent Péter és Szent Pál apostol közös ünnepe arra hív minket, hogy szemléljük együtt őket és bátran tanuljunk tőlük, mert ők valóban közel állnak Jézus Krisztus mennyei trónjához, imádkoznak értünk és minket is elvezetnek az Úrhoz.

mariagyudi zarandoklat 2022 banner

Szabadegyetem

Köznevelési Intézmények

Hasznos információk:

• az óvodák, iskolák életéről,
  • beiratkozásról,
  • előkészítő foglalkozásokról