A tanítás és nevelés különbségéről, fontosságáról beszéltek a szabadegyetemi konferenciasorozat márciusi előadói. Udvardy György megyéspüspök, Lengvárszky Attila a Pécsi Tudományegyetem oktatási igazgatója és Dobosi László a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma igazgatója más-más irányból közelítette meg a tanítás és nevelés témáját.

Mindannyian nevelhetők, neveltek és nevelők is vagyunk, hiszen életünk, ha nem is tudatosan, de hatással van a körülöttünk élőkre. A tudás átadása mellett a nevelés személyiségformáló, személyiségfejlesztő hatására kell nagyobb hangsúlyt helyezni, mondta Udvardy György megyéspüspök, aki kiemelte: A keresztény nevelés próbálja Krisztust mint nevelőt közel hozni az emberhez, és az egyházat mint nevelő közeget számunkra anyává, otthonná teszi.

A püspöki gondolatmenetet folytatva Lengvárszky Attila, a Pécsi Tudományegyetem oktatási igazgatója az önképzés fontosságát hangsúlyozta: ez elkerülhetetlen ahhoz, hogy egy kisebb vagy nagyobb közösségnek, ha úgy tetszik, Magyarországnak, a hasznára tudjunk válni. Előadásában a tanítás és nevelés különféle céljait mutatta be, végül az elmondottak alapján azt a következtetést vonta le, hogy mindkét folyamat elsődleges célja a közösség szolgálata. A felsőoktatást érintve elmondta, annak sikeressége a köznevelési alapokra épül, ezért a mai társadalmi viszonyok között az iskoláknak nem csupán tanítókra, hanem tanúságtevőkre van szüksége.

Dobosi László gimnáziumigazgató szerint az iskola missziós lehetősége abban rejlik, hogy egyszerre több síkon képes hatni, hiteles példát tud állítani a tanulók elé.
A tanárnak újfajta szerepeket, újfajta feladatokat kell magára vállalnia, olyanokat is, amelyeket nem tanult az egyetemen. A nehézséget az jelenti, hogy azok a módszerek, amelyeket a korábbi években alkalmaztunk, ma már nem használhatók – mondta.

Hagyományőrzés, tehetséggondozás, nyelvi sokszínűség, változatos és értékes szabadidős tevékenységek. Ezek azok a lehetőségek, amelyek a test, a szellem és a lélek fejlesztését szolgálják. Az előadássorozat április 19-én folytatódik, a téma a zarándoklat és turizmus lesz.

További képek az eseményről itt.

Fotó: Loósz Róbert 

Hanganyag

A hanganyagokat készítette: Visontai László

Szentmise közvetítések banner v2

 

Köznevelési Intézmények

Hasznos információk:

 

  • az óvodák, iskolák életéről,
  • beiratkozásról,
  • előkészítő foglalkozásokról
LD honlap logó Telefon
2021 September
M T W T F S S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Közelgő események

Koordinátor találkozó:
Püspökség -
2021. 09. 24. -
Veni Sancte - PTE és PPHF:
Pécsi Székesegyház -
2021. 09. 24. -
Elmarad - Áldoztatók és igeliturgiát tartók képzése:
Magtár Látogatóközpont -
2021. 09. 25. -
Papi őszi rekollekció:
Pécs, Kőtár -
2021. 09. 28. - 2021. 09. 28.
Püspöki biztosok találkozója:
Pécs, Kőtár -
2021. 09. 28. - 2021. 09. 28.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség