Február 10-én, hamvazószerdán megkezdődött a nagyböjti időszak. A farsangi mulatságok után csendesebb, lelkiekben elmélyültebb várakozási időszak kezdődik, amelyben Jézus életének pusztában töltött 40 napjára, kínszenvedésére és kereszthalálára emlékezünk.

Szerda reggel a pécsi Szent Mór Katolikus Iskolaközpont közössége számára tartott ünnepi szentmisét Udvardy György megyéspüspök.

„Negyven napot kaptunk, hogy jól használjuk fel" – ezekkel a szavakkal kezdte homíliáját Udvardy György megyéspüspök hamvazószerda reggelén, az ünnepi szentmisén.

„Készülünk húsvétra, imádkozunk még nem hívő testvéreinkért. Bűnbánatot szeretnénk tartani. Óriási ajándék ez. Körülvesznek jó és rossz élmények. A jót szeretnénk újra és újra átélni: például egy jól sikerült kirándulást, amelyről sokszor beszélgetünk, gyakran nézegetünk képeket róla. Sokszor álmodozunk, és felidézzük a jó dolgokat, amelyek velünk történtek. Vannak rossz emlékeink is, időről időre ezek is előjönnek és félelmet keltenek bennünk. Szégyent érzünk, hogy hogyan is tehettünk meg rossz dolgokat. Jó lenne, ha meg sem történtek volna!

A nagyböjt alkalmat nyújt arra, hogy gondoljunk a szép dolgokra, de fontos, hogy újra átéljük gondolatban a régi rossz eseményeket is: hogy fel tudjuk dolgozni őket, és ha mi vétettünk, azt jóvátehessük. Lehet bocsánatot kérni és lehet megbocsátani, el lehet hagyni a rossz szokásokat: azt, hogy kritizálunk másokat, hogy finnyásak, válogatósak vagyunk, hogy rosszindulatú megjegyzéseket teszünk, esetleg csúfolunk másokat.

Kapcsolatainkat is – a megbocsátásnak köszönhetően – rendezhetjük. Adjunk esélyt testvéreinknek! A bocsánatkéréshez sok bátorság kell. Egyházunk segít ebben: a homlokunkra rajzolt kereszt a megszentelt barkahamuval ezt jelképezi. Azért jövünk hamvazkodni, mert bátrak vagyunk, akarunk, együvé tartozunk. Bátorítjuk egymást. Ez az idő a bátorság ideje. Ezt maga Jézus kéri, mert szeret minket." – mondta a főpásztor.

hamvazo szerda szent mor szekesegyhaz web 20160210 34

A reggeli ünnepi szentmisén Udvardy György megyéspüspök és a koncelebráns papok egymás homlokára is felrajzolták hamuval a kereszt jelét, majd a pécsi Szent Mór Iskolaközpont több száz fős közösségével (diákokkal, tanárokkal és szülőkkel) is ugyanezt tették.

Ferenc pápa az irgalmasság rendkívüli szentévét meghirdető bullájában és nagyböjti üzenetében is ráirányítja a figyelmet az irgalmasság testi és lelki cselekedeteinek fontosságára.

Fotó: Loósz Róbert

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon

2022 January
M T W T F S S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Közelgő események

Ökumenikus imahét:
-
2022. 01. 19. - 2022. 01. 23.
Ökumenikus imahét:
Gyárvárosi római katolikus templom -
2022. 01. 19. -
Ökumenikus imahét:
Pécsi Baptista Gyülekezet temploma -
2022. 01. 20. -
Ökumenikus imahét:
Pécs Belvárosi Református Gyülekezet temploma -
2022. 01. 21. -
Ökumenikus imahét:
Pécsi Pünkösdi Gyülekezet temploma -
2022. 01. 22. -

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség