Szent József alakja könnyen tűnhet számunkra csak egy csendes szemlélőnek Jézus életében. Pedig ha jobban szemügyre vesszük József nemcsak szemlélő, hanem aktív részese a Szent Család életének, olyan ember, aki teszi, amit kell, és akkor, amikor kell. Nem hivalkodik tetteivel, erényeivel.

Szent József egy csendes munkás, akinek célja, élete, és mindene, hogy a családjának gondját viselje, óvja, és Isten Gyermekét nevelje, megteremtse neki a mindennapi feltételeket, az egyszerű, de boldog életet.

„József igaz ember volt" (Mt 1, 19)

Ezzel a kijelentéssel az evangélista az Ószövetség jelentős alakjai közé sorolja Józsefet – kezdve Ábrahámmal. József maga hívő ember, olyan, aki Istenre hallgat, aki eleven kapcsolatban él Istennel, Isten igéjével. Ebből az eleven Isten-kapcsolatból táplálkozva József a Törvényt helyesen értelmezi és alkalmazza. „Szeretetben teszi: nem akarja megszégyeníteni Máriát. Jót akar neki." Ha József csak igaz zsidó lett volna, akkor Máriát a vezetők kezére kellett volna adnia ítélkezésre, de nem ezt tette. Ő igaz ember. A törvénynek nemcsak a külsőségét értelmezi, hanem mint evangéliumot, mint örömhírt, mint a szeretet útját, és ezt akarja beteljesíteni. Igazsága túlmutat a korának hívő zsidóin, túlmutat a Törvény nagy ismerőin és betartóin, túlmutat az „igaz zsidó" személyén, és több lesz Isten és az emberek előtt. Igaz ember. Isten igazsága szerint élő ember. Szeretet szerint élő ember.

A szeretet képes a háttérbe vonulni. Háttérbe vonul, de folyton teszi Isten akaratát. Teszi a jót, dolgozik Isten ügyéért, dolgozik azért, hogy a szeretet még mélyebb legyen, még jobban előtérbe kerüljön. József ezzel a szeretettel él, ezt a szeretetet éli. Ő maga az igaz Szeretetet mutatja fel, az igaz Szeretetet nyújtja imádásra, az igaz Szeretetért él és munkálkodik.
Szent József személye oltalom az Egyháznak, oltalom a családoknak, oltalom az édesapáknak, oltalom a munkásoknak. Az oltalom mellett pedig társ, példakép és a szeretet munkása.

pecs gyarvarosi templom 01A világon sok egyházközség tudhatja maga és temploma védőszentjének Munkás Szent Józsefet. Pécsen kiemelkedik a Gyárvárosi Templom, amely Szent József oltalmát és közbenjárását élvezi. A területen már hosszú idő óta kétkezi és gyári munkások sokasága lakik. Ez a helyzet állt fenn akkor is, amikor Gróf Zichy Gyula, majd Virág Ferenc püspökök szorgalmazta egy templom építését a város kapujában. A munkálatok 1928-ban kezdődtek meg, és tartottak egészen 1929. október 6-ig, amikor is a templomot, az itt élő és dolgozó személyekre való tekintettel, Munkás Szent József tiszteletére felszentelték, és a munkásokat Szent József oltalmába ajánlották.

A templom, az egyházközség és a környéken élők azóta is Szent József közbenjárását és oltalmát élvezik. A templom épületének jelenlegi állapota igényli a felújítást, a tatarozást, éppen ezért a munkálatokat Munkás Szent József oltalmába ajánljuk.

Szent József alakja példa arra, hogy csendesen, a háttérben is lehet Istenért munkálkodni, és rámutatni Istenre, a Szeretetre.

Szent József legyen közbenjárónk minden munkánkban!

Sas Norbert
diakónus

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 February
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 02. 23. - 2024. 02. 23.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 02. 25. - 2024. 02. 25.
Egyházmegyei szabadegyetem 2024/1:
-
2024. 02. 28. - 2024. 02. 28.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 03. 01. - 2024. 03. 01.
Férfitalálkozó :
Dombóvár -
2024. 03. 08. - 2024. 03. 08.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség