Évente kétszer találkoznak a Pécsi Egyházmegyében működő plébániai karitász csoportok önkéntesei, hogy szakmai tudásukat tovább mélyítsék és információt kapjanak a segélyszervezet aktuális tevékenységéről.

IMG 0253Idén május 25-én a Magtár Látogatóközpontban 21 csoport több mint száz önkéntese vett részt a tavaszi továbbképzésen. A nap során a karitász munka alapjainak elsajátítása mellett az előítélet témakörét dolgozták fel a résztvevők.
Besenczi Zsolt, egyházmegyei igazgató nyitotta meg az előadások sorát, ebben hasznos információkat adott át a Karitász alapjai, valamint kialakulása, múltja, jelene, és jelentése kapcsán. Az igazgató ismertette az országos Karitász programokat, kiemelve az új országos modellprogramokat. Ilyen például az „Öngondoskodó Szép Otthonok” program. A Pécsi Egyházmegye saját programjai közül az „Önkéntesség személyre szabva” projektet mutatta be részletesen.

Geiszelhardt Sára, a Karitász munkatársa interaktív előadása részvételre ösztönözte a hallgatóságot. Az első foglalkozás során az önkéntesek kis csoportokba rendeződve írták fel papírokra, hogy mit várnak a naptól, mit jelent számukra önkéntesnek lenni, és milyen örömeket hoz életükbe a Karitászhoz tartozás. Az összegyűjtött kifejezéseket, ötleteket motiváló táblákra ragasztották fel a segítők, így az egész nap folyamán körülvették őket az inspiráló, szívhez szóló gondolatok. Később egy képzeletbeli térképre állította fel a jelenlévő önkénteseket, hogy szemléltesse, milyen fontos segítői, kapcsolati hálóként fedi le Baranya és Tolna megye területét a Karitász, és milyen fontos láncszemet jelképez minden egyes csoport az egyházmegyében. Majd a jelenlévőket az önkéntességbe lépésük idejét tekintetbe véve sorakoztatta fel. A sort az 1984-ben csatlakozott Mezey Klára nyitotta, majd mögötte foglalt helyet időrendi sorrendben a karitászossá váló többi önkéntes. A játék remekül szemléltette, hogy a Karitász fejlődése töretlen; folyamatos az utánpótlás, amelyet a jövőben is fenn kell tartani.

DSC 0167

A közös ebédet követő előadáson Besenczi Zsolt igazgató beszámolt a Karitász munka fontosságáról, nehézségek leküzdéséről, problémák megoldásáról, illetve arról, hogy meddig tudnak segítséget nyújtani, hol kell meghúzni határaikat, hogy lehetőségeikhez mérten a legjobban tudjanak segíteni.

IMG 0351
A nap vendégelőadója, Kajtár Edvárd plébános az előítéletek leküzdéséről tartott előadást. Beszédében kifejtette, hogy szinte mindenki küzd előítéletekkel, de akkor válhatnak jó karitászossá, jó segítővé, ha egynek tekintik magukat a nehéz sorsúakkal, megpróbálják az ő szemszögükből látni helyzetüket, empátiával fordulnak feléjük és kilépnek a komfortzónából. A karitász-szolgálat két alapvetően meghatározó motívuma a szolidaritás és a szubszidiaritás. A segítő szakmában résztvevőknek együttérzéssel és empátiával kell a bajbajutott emberek felé fordulni, és a segítő módszert azon a szinten kell működetni, ahol az önsegítésre való készség lehetővé válik.

A szakmai nap közös imával és hálaadó szentmisével zárult a székesegyház Corpus Christi-kápolnájában, ahol a résztvevők áldást kaptak Karitász munkásságukra és önkéntes szolgálatukra.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 February
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 02. 23. - 2024. 02. 23.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 02. 25. - 2024. 02. 25.
Egyházmegyei szabadegyetem 2024/1:
-
2024. 02. 28. - 2024. 02. 28.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 03. 01. - 2024. 03. 01.
Férfitalálkozó :
Dombóvár -
2024. 03. 08. - 2024. 03. 08.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség