A Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola levelező tagozatának hallgatói vehették át oklevelüket január 25-én.

A 2018/2019-es tanév első szemeszterének végén három hallgató, Maronics Gáborné, Palatinus János és Véghelyi Péterné szerzett másoddiplomás oklevelet hittanár-nevelőtanár mesterképzés szakon. A diplomaosztó ünnepség szentmisével kezdődött, amelyet Udvardy György megyéspüspök celebrált 18 órától a Székesegyházban.

pphf diploma web 20190125 8

Udvardy György homíliájában Szent Pál megtérésének kapcsán arra világított rá, hogy a Damaszkuszba vezető úton zajlott dialógus: „Ki vagy te, uram? Jézus vagyok, akit te üldözöl.”meglehetősen rövid, mégis kinyilatkoztatást hordozó párbeszéd. Megismerjük belőle, hogy milyen az Isten, és – ahogy Aranyszájú Szent János mondja – Pálban azt is megismerhetjük, hogy milyen az ember, aki nem ismeri, nem érti, ezért üldözi az Istent. Az üldözött Isten, aki megtérésre, új életre vezet mindannyiunkat, Fiában tárja fel önmagát. „Ez a tapasztalat arra vezeti Pál apostolt, hogy azt tudja mondani: amit én mondok, az nem az enyém, hanem az Istentől való, aki engedi, hogy keressük, szeressük, megismerjük, és nem szűnik meg az élettel, a jóval megajándékozni bennünket.” – fogalmazott a főpásztor, majd azt hangsúlyozta, hogy a megtérés teljes embert kíván: értelmünkkel, akaratunkkal, múltunkkal, jövőnkkel, kapcsolatainkkal, reményünkkel, kudarcainkkal együtt. Ebben kiemelkedik az intellektuális megismerés, amivel az ember keresi az Istent, akit sokszor anélkül, hogy tudatában lenne, akaratlanul is üldöz. „Ebben az Istent kereső magatartásban van óriási jelentősége az egyház azon tapasztalatának, ami ezt a keresést, az Isten és az ember kapcsolatát szisztematikusan átgondolva, a kinyilatkoztatás fényében, de az emberi gondolkodás egészében helyezi el. Ennek kiváló helye főiskolának, ahol a tanítás éppen ezt a legfőbb jót, Isten megismerését, és ebből fakadóan a megtérést, majd az evangélium hirdetését szolgálja. Értésre akar elvezetni és tanításra akar eljuttatni. Ezért is kifejező, hogy a mai ünnepen adunk hálát azon tanítványokért, akik befejezték tanulmányaikat.” Udvardy György prédikációja végén Isten áldását kérte: „Adja Isten, hogy a főiskolánkhoz hagyományosan is kötődő ünnep legyen megerősítő mindazoknak, akik a szent tudományokat oktatják, akik ebben segítik őket és mindazoknak, akik végig akarják járni a megtérés útját, hogy Isten választott hirdetői legyenek annak, amit az emberért tesz”.

pphf diploma web 20190125 24

Az oklevelek átadásakor Kovács Gusztáv, a főiskola rektora is köszöntötte a végzősöket. Buzdításában kihangsúlyozta, hogy a teológiai tudás, amit a képzés során elsajátítottak, általuk válik élővé. Azáltal, hogy elviszik a főiskola falain túlra – az utcákra, a házakba, a templomokba vagy az iskolák termeibe. Figyelmükbe ajánlotta, hogy ez a mindennapi teológia akkor tud hiteles maradni, ha átszövi az imádság, ha a térdeplő közel van az íróasztalhoz. Arra kérte az oklevelüket megszerző hallgatókat, hogy emlékezzenek azokra az emberekre, akiken keresztül Isten elhívta őket erre a szolgálatra. Ők emlékeztessék a friss diplomásokat, hogy hivatásukat az egyház élő közösségében tudják csak végezni. Végül arra hívta őket, hogy munkájukat Istenben bízó bátorsággal, és az ő szándékára nyitott szemmel végezzék.

Fotó: Loósz Róbert

További képek az eseményről itt.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 February
M T W T F S S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Közelgő események

Egyházmegyei szabadegyetem 2024/1:
-
2024. 02. 28. - 2024. 02. 28.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 03. 01. - 2024. 03. 01.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 03. 03. - 2024. 03. 03.
Férfitalálkozó :
Dombóvár -
2024. 03. 08. - 2024. 03. 08.
Német nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 03. 17. - 2024. 03. 17.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség