A Pécsi Egyházmegye őszi papi szakmai továbbképzésének, amit október 7-8. között tartottak Mohácson, az Eucharisztia ünneplése volt a témája.

A témaválasztás tudatos, hiszen ezzel is készülnek a jövőre hazánkban megrendezendő Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra. Az egyházmegye papságának lelki elmélyülését, és szakmai fejlődését Fehérváry Jákó bencés szerzetes segítette gondolatébresztő, szép előadásaival. Továbbá közös szentmise ünneplésre, szentségimádásra, kötetlen beszélgetésekre is sor került a találkozó során. 

papi szakmai továbbképzés 2 másolata Egyedi

Jákó testvér egyik előadásában azt fejtette ki, hogy a liturgikus mozgalom hatására, hogyan újult meg a liturgia értelmezése, illetve hogyan lett a liturgikus cselekvés a teológia művelésének forrásává. Arról is beszélt, hogy a megtestesülés titkából fakadóan az emberi szavak, a test, a gesztusok, az anyagvilág egyes elemei hogyan válhatnak csatornává az Isten és az ember közötti kommunikációban, a liturgiában.

A továbbképzés második napján a szentmise néhány részére fókuszált: a bevezetésről, a bűnbánattartásról, az igeliturgiáról, a szentírásolvasás jelentőségéről beszélt. „Alapvetően az volt a célom, hogy az Eucharisztia liturgiáját, annak menetét vegyük szemügyre, és abból tudjunk valamiképpen spirituálisan, teológiailag gazdagodni a rítusok, a szavak mélyebb megértése révén.” – foglalta össze a bencés szerzetes.

Elmondása szerint a találkozó szerepe egyrészt a teológiai, spirituális továbbképzés, de ahogy ő tapasztalja ez egy fontos alkalom az egyházmegyés papok számára az egymással való közösség megélésére is. „Sokan vannak, akik a végeken küzdenek, és a hétköznapokban nem mindig tudnak találkozni, egyedül vannak. Nekik egy remek lehetőség, hogy megéljék az egymással való papi közösséget, találkozzanak. Azt tapasztalom, hogy remek eszmecseréknek a helye lehet egy ilyen alkalom, amely szellemi műhely is egyben, hiszen fontos kérdések megbeszélésének a színtere.”

papi szakmai továbbképzés 3 Egyedi

Fotó: Nyúl Viktor

Szentmise közvetítések banner v2

 

2020 May
M T W T F S S
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Közelgő események

ELMARAD - Pünkösd főbúcsú – a cigányok részvételével:
Máriagyűd
2020. 05. 31. - 2020. 05. 31.
ELMARAD - Pünkösd-ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház
2020. 05. 31. -
ELMARAD - Pünkösdhétfő – a horvátok részvételével:
Máriagyűd
2020. 06. 01. - 2020. 06. 01.
ELMARAD - Szentségimádás a KATIFI-vel:
Pécs - Belvárosi templom (Dzsámi)
2020. 06. 03. - 2020. 06. 03.
Szentségimádás és szentmise a hivatásokért:
Pécsi Székesegyház
2020. 06. 04. -

Szent Vér Báta

pem nek logo wide

pe napi evangeliumok

pe mariagyudi kegyhely

pe szechenyi