Szent Lajos király – e

: 2020. augusztus 25. kedd
Lajos 1214-ben született Poissyben. 1226-tól haláláig volt Franciaország királya. Kiskorúsága idején bölcs és tetterős anyja, a kasztíliai Szent Blanka uralkodott. Lajos a Provence-ből való Margitot vette el feleségül, aki 11 gyermeket szült neki. A király mélyen vallásos, aszketikus, szelíd, igazságos és lovagias volt. Megjavította a közállapotokat, a kolduló rendeknek barátja és támogatója volt. Egyiptomi keresztes hadjárata kudarccal végződött, fogságba esett, de ki tudta váltani magát. Egy újabb keresztes háborúban járványos betegség áldozata lett. Meghalt 1270. augusztus 25-én Tunisz falai előtt.
Szentek általános miséi, 326.

Életútjáról bővebben a Szentek élete című kötetben: http://www.katolikus.hu/szentek/0825.html

Liturgia: nem kötelező emléknap - fehér
OLVASMÁNY Izajás próféta könyvébőlIz 58,641
Ezt mondja az Úr: „Tudjátok-e, milyen az a böjt, amelyet én kedvelek?
Törd össze a jogtalan bilincseket, és oldd meg az iga köteleit.
Bocsásd szabadon az elnyomottakat, törj össze minden igát!
Oszd meg az éhezővel kenyeredet,
és a hajléktalan szegényt fogadd be házadba.
Ha mezítelent látsz, öltöztesd föl, és ne fordulj el embertársad elől!
Akkor majd felragyog világosságod, mint a hajnal, és a rajtad ejtett seb gyorsan beheged.
Előtted halad majd igazságod, és az Úr dicsősége gyűjt egybe téged.
Akkor, ha szólítod, az Úr válaszol, könyörgő szavadra így felel: „Íme, itt vagyok!”
Ha eltávolítod körödből az igát, az ujjal mutogatást és a gonosz beszédet, ha odaadod az éhezőnek kenyeredet, és jóllakatod az elnyomottat, akkor felragyog a sötétségben világosságod, és homályod déli verőfényre változik.
Az Úr nyugalmat ad neked mindenkor; fényességgel tölti be lelkedet, erőt önt csontjaidba; olyan leszel, mint az öntözött kert, mint a vízforrás,
amelynek vize nem apad el soha.
Ez az Isten igéje.

VÁLASZOS ZSOLTÁR 111,1-2.3-4.5-7a.7b-8.96. tónus.
Válasz: Boldog az az ember, * aki az Urat féli. 1a. vers.
Vagy: Alleluja. 6. szám.
Előénekes: Boldog ember, aki féli az Urat, * aki az Úr törvényében örömét leli.
Hatalmas lesz ivadéka a földön, * áldott lesz az igazak nemzetsége.
Hívek: Boldog az az ember, * aki az Urat féli.
Vagy: Alleluja.
E: Dicsőség és gazdagság tölti be házát, * igazsága örökre megmarad.
Az igaz világít, mint fény a sötétségben, * igazságos, jóságos és irgalmas.
Vagy: Alleluja.
E: Boldog ember, aki irgalmas, † és szívesen ad kölcsön, * aki a törvény szerint intézi minden dolgát.
Nem tántorodik meg soha, * az igaz emléke örökké megmarad.
Vagy: Alleluja.
E: Rossz hírtől nem kell félnie, * szíve nyugodt, mert az Úrban bízik.
Szíve erős, nem ismer félelmet, * ellenségei szégyenben maradnak.
Vagy: Alleluja.
E: Bőséges adományt oszt a szegényeknek, † igazsága megmarad örökre, * feje dicsőségesen felemelkedik.

ALLELUJA
Alleluja. 8. szám.
Jézus mondja: † Új parancsot adok nektek. * Szeressétek egymást, ahogy én szeretlek titeket. Jn 13,34 8 G. tónus.
Alleluja.

† EVANGÉLIUM Szent Máté könyvébőlMt 22,34-40
Abban az időben amikor a farizeusok meghallották, hogy Jézus hogyan hallgattatta el a szadduceusokat, köréje gyűltek és egyikük, egy törvénytudó alattomos szándékkal a következő kérdést tette fel neki: „Mester, melyik a legfőbb parancs a törvényben?”
Jézus így válaszolt: „Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szíveddel, teljes lelkeddel és egész értelmeddel. Ez az első és legfőbb parancsolat. A második hasonló ehhez: Szeresd felebarátodat, mint saját magadat. E két parancson nyugszik az egész törvény és a próféták.”
Ezek az evangélium igéi.

Egyetemes könyörgések:
36. A SZENT FÉRFIAKRÓL
Pap: Kérjük, testvéreim, gondviselő mennyei Atyánkat, hogy a szent hitvallók példája nyomán szentségben és igazságban járjuk a földi élet útjait!
Lektor: 1. Segítsd kegyelmeddel Egyházad minden tagját, hogy valóban a föld sója és a világ világossága legyünk!
Hívek: Kérünk téged, hallgass meg minket!
2. Adj egyetértést a népeknek, és támassz önzetlen békességszerzőket az egész világ javára!
3. Add, hogy úgy fáradozzunk családunk és embertársaink jólétéért, hogy mentek maradjunk a világ bűneitől!
4. Adj nekünk irgalmas szívet, hogy bajbajutott embertársaink segítségével rójuk le az irántad való szeretet adóját!
5. Add, hogy a betegek és a szenvedők a szentek példájára krisztusi lélekkel viseljék keresztjüket!
(6. Add, hogy N. testvérünkkel [nővérünkkel] és minden kedves halottunkkal szentjeid társaságában jobbod felől állhassunk az ítélet napján!)
Pap: Mennyei Atyánk, nyisd meg lelki szemünket, hogy nagy testvéreinkben, a szentekben megcsodáljuk, mire képes kegyelmeddel az ember! Erősítsd akaratunkat, hogy földi hivatásunknak hűséges betöltésével méltónak bizonyuljunk szent példaképeinkhez! Krisztus, a mi Urunk által.
Hívek: Ámen.

LD honlap logó

mariagyudi zarandoklat 2022 banner

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.

Köznevelési Intézmények

Hasznos információk:

• az óvodák, iskolák életéről,
  • beiratkozásról,
  • előkészítő foglalkozásokról