Szent Jozafát püspök és vértanú – E

: 2020. november 12. csütörtök
1580-ban született Wlodzimierz-ben. Szülei ortodoxok voltak. Mint kereskedősegéd 1604-ben Vilniusba került. Itt belépett a bazilita szerzetesek közé és áttért az egyesült rutén egyházba. 1617-ben a polozki érsek koadjutora lett és egy éwel később utóda. Az unióért való fáradozása miatt meggyűlölték őt a fanatikus ortodoxok és egy püspöki látogatása alkalmával borzalmas kegyetlenséggel megölték. Meghalt 1623. november 12-én.
Vértanúk miséje, 312. vagy lelkipásztorok, püspökök miséje, 317.

Életútjáról bővebben a Szentek élete című kötetben: http://www.katolikus.hu/szentek/1112.html

Liturgia:
emléknap - piros
A vértanúk közös olvasmányaiból, 593. oldal,
vagy: A lelkipásztorok közös olvasmányaiból, 614. oldal.

SZENTLECKE Szent Pál apostolnak az efezusiakhoz írt leveléből - Ef 4,1-7.11-13
Testvéreim! Kérlek benneteket, én, aki fogoly vagyok az Úrban, hogy éljetek méltón ahhoz a hivatáshoz, amelyet kaptatok: teljes alázatban, szelídségben és türelemben. Viseljétek el egymást szeretettel. Törekedjetek arra, hogy a béke kötelékével fenntartsátok a lelki egységet. Egy a Test és egy a Lélek, mint ahogy hivatástok is egy reményre szól.
Egy az Úr, egy a hit, egy a keresztség. Egy az Isten, mindnyájunk Atyja, aki minden fölött áll, mindent áthat és mindenben benne van.
Mindegyikünk Krisztus ajándékozásának mértéke szerint részesült kegyelemben.
Ő némelyeket apostollá, másokat prófétává, ismét másokat evangélistává, pásztorrá és tanítóvá tett, hogy szolgálatuk betöltésére neveljék a szenteket, és fölépítsék Krisztus testét, amíg mindnyájan el nem jutunk a hitben és az Isten Fia megismerésében az egységre, és meglett emberré nem leszünk, elérve Krisztus teljes életkorának mértékére.
Ez az Isten igéje.

VÁLASZOS ZSOLTÁR 1,1-2.3.4 és 65. tónus.
Válasz: Boldog az a férfi, * aki az Úr törvényében leli örömét. 2a. vers.
Előénekes: Boldog ember, aki nem követi a gonoszok tanácsát, † nem lép a bűnösök útjára, * a gúnyolódok körében nem foglal helyet,
hanem az Úr törvényében leli örömét, * az ő parancsairól elmélkedik éjjel és nappal.
Hívek: Boldog az a férfi, * aki az Úr törvényében leli örömét.
E: Olyan, mint a fa, melyet folyóvíz mellé ültettek, * mely idejében gyümölcsöt érlel.
Nem fonnyad el a lombja, * siker koronázza minden tettét.
H: Boldog az a férfi, * aki az Úr törvényében leli örömét.
E: Nem így járnak a gonoszok, nem így, * hanem mint a polyva, melyet szétszór a szél.
Mert az Úr őrzi az igazak útját, * a gonoszok útja pusztulás.
H: Boldog az a férfi, * aki az Úr törvényében leli örömét.

ALLELUJA
Alleluja. 1. szám.
Jézus mondja: † Maradjatok meg szeretetemben! * Aki bennem marad, és én őbenne, az bőséges termést hoz. Jn 15,9b. 5b.1. tónus.
Alleluja

† EVANGÉLIUM Szent János könyvéből - Jn 17,20-26
Az utolsó vacsorán Jézus az égre emelte szemét és így imádkozott: „Szent Atyám, nemcsak tanítványaimért könyörgök, hanem azokért is, akik a szavukra hinni fognak bennem. Egyek legyenek mindnyájan. Amint te, Atyám bennem vagy és én tebenned, úgy legyenek ők is mibennünk, és így elhiggye a világ, hogy te küldtél engem. Megosztottam velük a dicsőséget, amelyet nekem adtál, hogy egyek legyenek, amint mi egyek vagyunk: én őbennük, te énbennem, hogy így ők is teljesen egyek legyenek, s megtudja a világ, hogy te küldtél engem, és szereted őket, amint engem szerettél. Atyám! Azt akarom, hogy akiket nekem adtál, ott legyenek velem, ahol én vagyok, s lássák dicsőségemet, amelyet nekem adtál, mivel már a világ teremtése előtt szerettél. Én igaz Atyám! A világ nem ismert meg, de én ismerlek, s ők is megismerték, hogy te küldtél engem. Megismertettem velük nevedet, és ezután is megismertetem, hogy a szeretet, amellyel engem szeretsz, bennük legyen, és én is őbennük legyek.”
Ezek az evangélium igéi.

Egyetemes könyörgések: 31. vagy 32. szám.

LD honlap logó

mariagyudi zarandoklat 2022 banner

Köznevelési Intézmények

Hasznos információk:

• az óvodák, iskolák életéről,
  • beiratkozásról,
  • előkészítő foglalkozásokról