Borromeo Szent Károly püspök – E

: 2019. november 04. hétfő
Károly 1538-ban Arona várában született. Először jogot tanult Páduában, aztán nagybátyja, a Medici pápa (IV. Piusz) megtette titkárává. 1560-ban bíborossá és a milánói egyházmegye adminisztrátorává nevezte ki. 1563-ban vette fel a papi és a püspöki rendet, miután lelkiismeretesen előkészült rá. 1565-ben elment Milánóba, hogy a Trentói Zsinat határozatait végrehajtsa. Az imádság és a fáradhatatlan munka embere volt: nem vakította el karrierje. Szinódusokkal, vizitációkkal, szemináriumok alapításával megreformálta a klérust és a lelkipásztorkodást. Különös gondja volt a szegényekre és a betegekre, főként az 1576-os pestisjárvány idején. Munkája felőrölte egész életerejét. Meghalt 1584. november 3-án, 46 éves korában.
Lelkipásztorok, püspökök miséje, 317.

Életútjáról bővebben a Szentek élete című kötetben: http://www.katolikus.hu/szentek/1104.html

Liturgia:
emléknap - fehér
A lelkipásztorok közös olvasmányaiból, 614. oldal.
SZENTLECKE Szent Pál apostolnak a rómaiakhoz írt leveléből - Róm 12,3-13
Testvéreim! A nekem juttatott kegyelemmel azt mondom mindnyájatoknak: Senki ne becsülje magát a kelleténél többre, hanem józanul gondolkodjatok, mindenki az Istentől nekijuttatott hit mértéke szerint.
Mi egy testet alkotunk Krisztusban, egyenként viszont egymásnak tagjai vagyunk. Az Istentől kapott kegyelemnek megfelelően azonban különböző kegyelmi ajándékaink vannak. Aki a prófétálást kapta feladatul, prófétáljon a hit szabálya szerint! Aki tisztséget kapott, gyakorolja tisztségét! Aki tanításra nyert megbízatást, tanítson! Aki a buzdítás ajándékát kapta, buzdítson! Aki jótékonykodik, tegye egyszerűségben! Aki elöljáró, legyen gondos! Aki irgalmasságot gyakorol, tegye derűsen!
Szeressetek tettetés nélkül. Irtózzatok a rossztól, ragaszkodjatok a jóhoz. A testvéri szeretetben legyetek gyöngédek egymáshoz, a tiszteletadásban előzzétek meg egymást. A buzgóságban ne lankadjatok! Legyetek tüzes lelkületűek: az Úrnak szolgáltok. A reményben legyetek derűsek, a nyomorúságban béketűrők, az imádságban állhatatosak.
Segítsetek a szenteken, ha szükségben vannak, gyakoroljátok a vendégszeretetet.
Ez az Isten igéje.

VÁLASZOS ZSOLTÁR 88,2-3.4-5.21-22.25 és 276. tónus.
Válasz; Hadd énekeljem örökké * Urunknak irgalmas jóságát. Vö. 2. vers.
Előénekes: A Úr irgalmáról éneklek örökkön-örökké, * hűségedet nemzedékről nemzedékre hirdeti ajkam.
Így szóltál: † „Irgalmam szilárdan áll mindörökké.” * Valóban, a te hűséged erős, miként a mennybolt.
Hívek: Hadd énekeljem örökké * Urunknak irgalmas jóságát.
E: Választottammal szövetséget kötöttem, * megesküdtem szolgámnak, Dávidnak.
Megerősítem ivadékodat örökre, * és megszilárdítom trónodat nemzedékről nemzedékre.
H: Hadd énekeljem örökké * Urunknak irgalmas jóságát.
E: Kiválasztottam szolgámat, Dávidot, * szent olajommal felkentem.
Biztos támasza kezem lesz, * karom teszi őt erőssé.
H: Hadd énekeljem örökké * Urunknak irgalmas jóságát.
E:Vele lesz hűségem és kegyelmem, * magasra emelkedik feje az én nevemben.
így szólít majd engem: † „Atyám vagy nékem, * Istenem és üdvöm sziklája.”

ALLELUJA
Alleluja. 8. szám.
Jézus mondja: † Én vagyok a jó Pásztor. * Ismerem juhaimat, és juhaim ismernek engem. Jn 10,148 G. tónus.
Alleluja.

'† EVANGÉLIUM Szent János könyvébőlJn 10,11-16
Abban az időben Jézus így szólt: Én vagyok a jó pásztor. A jó pásztor életét adja a juhokért. A béres azonban, aki nem pásztor, akinek a juhok nem a sajátjai, otthagyja a juhokat, és elfut, amikor látja, hogy jön a farkas. A farkas aztán elragadja és szétkergeti őket. A béres azért fut el, mert béres, és nem törődik a juhokkal.
Én vagyok a jó pásztor. Ismerem enyéimet, és enyéim is ismernek engem, – mint ahogy az Atya ismer engem, és én ismerem az Atyát. Életemet adom a juhokért. De más juhaim is vannak, amelyek nem ebből az akolból valók. Ezeket is vezetnem kell. Hallgatni fognak szavamra, és egy nyáj lesz és egy pásztor.
Ezek az evangélium igéi.

Egyetemes könyörgések:
32. A PÁPÁKRÓL VAGY LELKIPÁSZTOROKRÓL
Pap: Kérjük, testvéreim, Krisztus Urunkat, a jó Pásztort, hogy mutassa meg szeretetét irántunk, és hallgassa meg kéréseinket!
Lektor: 1. Urunk, te vagy a pásztorok fejedelme: ne hagyd Egyházadat szent és kiváló lelkipásztorok nélkül!
Hívek: Kérünk téged, hallgass meg minket!
2. Aki nyájadat Péterre és utódaira bíztad, add, hogy N. pápánk az apostoli lelkű szent főpapok nyomdokait kövesse!
3. Aki jóságosan tanítod és neveled a népeket, ne engedd, hogy a világ elveszítse érzékét a lelki táplálék iránt!
4. Aki ismered tieidet, ne engedd, hogy egy is elvesszen azok közül, akikért véredet ontottad!
5. Aki válladra veszed a gyengét, és felkutatod az elveszett bárányt, erősítsd meg gyenge hitünket, és térítsd vissza magadhoz azokat, akik elhagytak téged!
(6. Aki életedet adtad juhaidért, öleld szent Szívedre N.-t és többi elhunyt testvérünket!)
Pap: Urunk, Jézus Krisztus, hallgasd meg néped kéréseit, és örvendeztesd meg nyájadat a pásztorok gondosságával, a pásztorokat pedig a rájuk bízott lelkek engedelmességével! Aki élsz és uralkodol mindörökkön örökké.
Hívek: Ámen.

LD honlap logó

mariagyudi zarandoklat 2022 banner

Köznevelési Intézmények