A Magyar Máltai Szeretetszolgálat mobil tüdőszűrő busza két napra Pécsre érkezett. A Pécs-Kertvárosi Szent Erzsébet Plébánia Remény Házában hajléktalan embereken végezték el a vizsgálatokat, míg a Hősök terén a keleti városrész rászoruló lakosságának tüdőszűrése zajlott.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat mobil tüdőszűrő busza két napra Pécsre érkezettAz Egészségügyi Világszervezet adatai azt mutatják, hogy a lakosság egyharmada fertőzött TBC kórokozóval, és ez a betegség Magyarországon is komoly probléma. A szakemberek szerint kiemelten fontos a hajléktalanokkal, a bebörtönzöttekkel és egyéb hátrányos helyzetű csoportokkal foglalkozni – mondta ifj. Csonka Pál, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dél-dunántúli régióvezetője.

2010-ben norvég pályázati forrásból szerezte be a Magyar Máltai Szeretetszolgálat azt a mobil tüdőszűrő buszt, melynek modern digitális műszereivel sokkal könnyebb és pontosabb a munka, mint a korábbi berendezéssel.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat mobil tüdőszűrő busza két napra Pécsre érkezett

A budapesti hajléktalanellátó intézmények mellett a vidéki szociális otthonokba, kistelepülésekre, nevelőintézetekbe és börtönökbe is jár a máltai busz. A magyar gyártású Ikarus belsejét 15 éves mobil tüdőszűrési tapasztalataikra támaszkodva tervezték meg: a többi között a legújabb képalkotó diagnosztikai igényeknek megfelelő digitális röntgenkészüléket helyeztek el benne.
A TBC-s betegek szűrése a hajléktalanok körében 1995-ben kezdődött. Az első időben egyebek mellett átmeneti szállásokon, nappali melegedőkben osztottak beutalókat. A program részleges sikert hozott, mivel a kórházba beutalt betegek egy része nem érkezett meg. E tapasztalatok birtokában indították útjára az első mobil szűrőállomást. Ha valakinél bármiféle betegségre utaló jelet találnak a tüdőszűrés alkalmával, akkor értesítik a Máltai Szeretetszolgálat tüdőgyógyász szakrendelését, és további vizsgálatokra oda irányítják a pácienst – mondta dr. Gyuk Mária pulmonológus, máltai önkéntes szakorvos.

Pécsett a Remény Házánál közel 50 hajléktalan tüdőszűrését végezték el a szakemberek, a Hősök terére pedig csaknem 150 rászoruló érkezett a környező városrészekből.

Szentmise közvetítések banner v2

 

2020 április
H K Sz Cs P Szo V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Közelgő események

ELMARAD - VADFÜGE Filmklub:
Magtár Látogatóközpont
2020. 04. 07. -
ELMARAD - Olajszentelési szentmise:
Pécsi Székesegyház
2020. 04. 08. - 2020. 04. 08.
ÁTSZERVEZŐDIK - Elhunyt püspökök szentmiséje:
Pécsi Székesegyház
2020. 04. 08. - 2020. 04. 08.
ELMARAD - Sötétzsolozsma:
Pécsi Székesegyház
2020. 04. 08. -
ELMARAD - Szentmise az utolsó vacsora emlékére:
Pécsi Székesegyház
2020. 04. 09. -

Szent Vér Báta

pem nek logo wide

pe napi evangeliumok

pe mariagyudi kegyhely

pe szechenyi