2013. március 13-án a bíborosi testület Jorge Mario Bergoglio argentin bíborost választotta Róma püspökévé. A jezsuita teológus Ferenc néven a Katolikus Egyház 266. vezetője lett. Néhány héttel ezelőtt gyerekekkel beszélgetett erről a napról egy római plébánián.

„És aztán összegyűlnek, beszélgetnek, gondolkodnak: Ki lenne megfelelő? Ha őt választjuk, annak az az előnye, hogy... de ez a másik meg azért lenne jobb, mert... De mindenekelőtt – és ez a legfontosabb – imádkoznak. Tudjátok, ezek az emberek a klauzúrában nem beszélhetnek senkivel, aki azon kívül van. A külvilágtól teljesen elszigetelve mennek át a Szent Márta házból a Sixtus-kápolnába, hogy megválasszák a pápát. Arról beszélnek egymás között, hogy mire van manapság leginkább szüksége az egyháznak, és ebből a szempontból egy ilyen, vagy egy olyan típusú ember lenne-e jobb. És sok más ilyen emberi szempont is szóba kerül. Azután az Úr elküldi a Szentlelket és a Szentlélek segít a választásban. Mindenki leadja a szavazatát, összeszámolják őket, és aki a szavazatok kétharmadát kapja, azt megválasztják pápának.

papavalasztas 01

Ahogy látjátok – teszi hozzá a pápa – ez egy imádsággal teli folyamat. Nem fizetnek le senkit, nincsenek befolyásos barátok, akik győzelemre segítenek. Tehát, ki választja a pápát? Nem, inkább így teszem fel a kérdést: ki a legfontosabb személy azok között, akik megválasztják a pápát? Jól gondoljátok meg a választ! [Néhány gyerek így válaszol: Isten] Igen, Isten. A Szentlélek, aki a szavazatokon keresztül megválasztja a pápát. Lehet, hogy az, akit megválasztanak, nem a legokosabb, nem a legravaszabb, nem a legfürgébb, de az biztos, hogy akkor, abban a pillanatban Isten őt akarja leginkább az egyház számára. Kérdezek még valamit. A szavazáson, ahol engem megválasztottak, száztizenöten voltunk. Szerintetek ki volt a legokosabb a száztizenöt közül? [Te! mondják a gyerekek] Nem! [Mindannyian! mondják mások] Nem. A legeslegokosabb. [Isten, válaszolják] Igen. Isten, a száztizenhatodik. Nem tudhatjuk egészen biztosan, de lehet, hogy az, akit megválasztottak, nem a legokosabb. Lehet, hogy van nála okosabb, de Isten őt választotta. És ahogy az idő múlik, egyszer a pápának is meg kell halnia, vagy nyugdíjba megy, ahogy a nagyszerű Benedek pápa tette, mert már nem volt olyan jó az egészsége. Azután érkezik valaki más, aki talán okosabb lesz az elődjénél, de az is lehet, hogy nem, nem tudhatjuk. De ez a másik pápa is ugyanígy érkezik: a bíborosok a Szentlélek fényében választják meg."

Forrás: Andrea Tornielli, La Stampa
Szerző: Horváth-Baán Anikó

Charles Gounod: Marche Pontificale (pápai induló)