A Püspöki Bíróság félévente szervez tagjainak személyes találkozót, amelyen a kérdéses ügyeket vitatják meg, és lehetőség van az egyértelmű álláspont megállapítására is.

pecsi puspoki birosag epuleteA 2017. június 16-i ülésen jelen voltak a Püspöki Bíróság munkatársai, akik bírói, ügyészi, kötelékvédői, jegyzői, ügyhallgatói tisztséget töltenek be. A találkozón részt vett Udvardy György pécsi megyéspüspök is.

A mostani találkozó témája, a hagyományokhoz híven, egy házassági érvénytelenítési percím volt, a kényszer és a félelem hatására kötött házasságok érvényességének vizsgálata.

Az egyházi törvénykönyv erre vonatkozó előírása azt mondja ki, hogy „érvénytelen az a házasság, amelyet kényszer vagy súlyos, kívülről – akár nem is szándékosan – előidézett olyan félelem hatására kötöttek meg, amelytől, hogy az illető szabaduljon, kénytelen a házasságot választani."

A házasságkötés olyan jogügylet, amely szabadságot és felelősségtudatot követel meg a felektől. A kényszer és a félelem a házassághoz való jog szabad gyakorlását akadályozza. A belegyezés szabadságának megsértéséről van szó ebben az esetben. A szabadságot belső és külső tényezők is gátolhatják. Belső tényezők esetében a lelki, a mentális állapot kóros folyamatairól van szó, amelyek az illető személy lelkivilágában zavart, félelmet okoznak (pl. rögeszmék; fantáziálás; erős pszichés befolyásoltság), így teszik őt képtelenné a házassággal járó kötelezettségek vállalására. A külső tényezőkön olyan kívülről generált, akár az életet is veszélyeztető, fenyegető fizikai cselekedeteket értünk, amelyek komoly veszélyt jelentenek az illető személy számára, aki a veszélytől csak a házasság megkötésével tud megszabadulni, az egyedüli kiutat ebben látja (pl. megöléssel, megcsonkítással, öngyilkossággal történő fenyegetőzés; agresszió; szülői háztól való elűzés).

A kényszer és félelem címén érvénytelenített házasságok előfordulása a joggyakorlatban alacsony számú. Ennek oka, hogy az utóbbi évtizedekben jelentősen megváltozott a társadalom- és családszerkezet és az életfelfogás.

2017 november
H K Sz Cs P Szo V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Közelgő események

Pécsi Advent:
Pécs
2017. 12. 03. - 2017. 12. 24.
Szeplőtelen Fogantatás – szentmise:
Pécsi Székesegyház
2017. 12. 08. -
HOGYAN ÉLJÜNK? A KERESZTÉNYSÉG MINT ÉLETFORMA | Állandóság és változás:
Magtár Látogatóközpont
2017. 12. 13. -
Püspöki katekézis:
Pécs, Dóm Kőtár
2017. 12. 21. -

Szent Vér Báta

pem nek logo wide

pe napi evangeliumok

pe mariagyudi kegyhely

pe szechenyi