Nemzetközi konferenciát tartott október 25-én a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola a Magtár Látogatóközpontban.

pphf konf web 20171025 6Az időskor mint lehetőség címet kapta az a szociáletikai konferencia, amelyet a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola szervezett október 25-re. A különböző tudományterületek képviselőinek részvételével zajló szakmai találkozó azt bizonyítja, hogy a tudományos élet nem a mindennapoktól elrugaszkodottan működik, hanem éppen a mindennapi élet során felmerülő kérdésekre igyekszik válaszokat találni, azokból táplálkozik. Egy ilyen személyes tapasztalat vezette a főiskola rektorát, Kovács Gusztávot a konferencia megszervezésére. Egy lengyelországi autóút során mesélt neki Szűcs Attila András, a Szent Lőrinc Otthon igazgatója az otthonban lakó idős emberek életéről, tevékenységeikről, terveikről. Beszélt arról, hogy az egyik ott lakó idős teológiai tanár nyolcvan fölött is a legmodernebb teológiai szakirodalmat olvassa; arról, hogy Miklós bácsi – Keresztesi Miklós, aki a konferencián az idősödő Einsteinről tartott előadást – milyen komoly ökológiai tervet rakott össze az otthon számára. Az otthonban élő idősek számára ez az életszakasz valóban tartogat lehetőségeket, hiszen jut idő arra, amire korábban nem jutott: elmélyülni nagy kérdésekben, készülni az ünnepekre, ünnepelni, kertészkedni.

pphf konf web 20171025 15


A konferencia címe egyben témamegjelölés is: az előadók az időskorról nem az értelmes élet végeként, hanem pont annak kibontakozásaként kívántak értekezni, hiszen az időskor ma is rengeteg fejlődési lehetőséget rejt magában. A boldog és értelmes időskor pedig nemcsak az idősek, hanem a fiatalabb generációk életét is pozitívan határozza meg. Nem véletlen az sem, hogy a hittudományi főiskola rendezte ezt a konferenciát. Egyrészt nyilvánvaló, hogy az időseknek nagyon sokat köszönhet az egyház, elég arra gondolni, hogy hány idős önkéntes takarítja a templomokat, vagy szervez egyházi programokat és tartja össze a közösségeket. De ennél is fontosabb, hogy az idősek mennyit tesznek a hit átadásáért, gondoljunk csak azokra a sehol nem jegyzett katekézisekre, amelyeken keresztül a nagyszülők az unokáiknak adják át a hitet.

Az egyház tehát élő tanúja annak, hogy lehetséges az időskort értelmesen és közösségben leélni. Udvardy György megyéspüspök köszöntőjében arra világított rá, hogy a Szentírásban az idős ember úgy jelenik meg, mint a hagyomány tanúja. Az öregedés pedig a bölcsességben való növekedést jelenti, és az idős ember a bölcsesség birtokában van, alkalmas arra, hogy a közösség élén álljon és átadja a hitet, hiszen az ő hite már kipróbált hit.

Fotó: Loósz Róbert
További képek az eseményről itt.

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 március
H K Sz Cs P Szo V
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

Férfitalálkozó:
Pécs, Magtár Látogatóközpont -
2023. 03. 23. - 2023. 03. 23.
Keresztút és szentmise a Szent Kereszt ereklye jelenlétében:
Máriagyűd -
2023. 03. 24. - 2023. 03. 24.
Férfitalálkozó:
Pécs, Magtár Látogatóközpont -
2023. 03. 24. - 2023. 03. 24.
Nagyböjti lelki délután:
Paks -
2023. 03. 25. - 2023. 03. 25.
Gyümölcsoltó Boldogasszony:
Máriagyűd -
2023. 03. 26. - 2023. 03. 26.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség