A malenkij robot áldozataira emlékeztek Siklóson január 27-én. A Siklósi Vár- és Múzeumbarátok Köre ezzel a rendezvénnyel minden évben emléket állít a kényszermunkára hurcolt áldozatoknak.

malenkij robot 900Baranya megye 69 községéből, főleg a siklósi és a szentlőrinci járás területéről hurcolták el a németajkúakat és a német származásúakat. Siklósról 1945. január 16-án vitték el a kényszermunkára ítélteket a Szovjetunióba. Az embertelen körülmények és a nehéz fizikai munka többtízezrek halálát okozta. Azon kevesek, akik hazatérhettek, alig találták családjaikat, mert megkezdődött a kitelepítés. Sok túlélő évekkel később is megbélyegzettnek érezte magát.

Az áldozatok emlékére ökumenikus istentiszteletet tartottak a siklósi római katolikus templomban. Komlósi Péter református lelkész, Cairns-Lengyel Henriett evangélikus lelkésznő, Kurdi Zoltán metodista lelkész és Dohány Zoltán római katolikus pap olvasta fel a megemlékezéshez kötődő igehelyeket a Szentírásból, amelyeket személyes gondolatokkal egészítettek ki. A megemlékezésen részt vett Udvardy György pécsi megyéspüspök is, aki a szenvedést, megaláztatást átéltek iránti tisztelet kapcsán elmondta:

A megemlékezés felidéző, a múlt eseményeit jelenvalóvá tevő, sebeket feltépő - ám a keresztények számára az emlékezés megbocsátó. Szükséges felidéznünk az áldozatok bátor, hitükhöz is ragaszkodó helytállását. Tanuljunk a múltból, így tekintsünk a jövőbe! Minden tragédia ellenére hisszük, hogy Isten jónak teremti az embert, és kész megbocsátani neki.

A megemlékezés a templom melletti emlékműnél koszorúzással zárult.

Fotó: Kacsúr Tamás (Siklósi Hírek)

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 június
H K Sz Cs P Szo V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség