Modernkori vértanúság címmel szervezett tárlatvezetéssel egybekötött előadást a Pécsi Egyházmegye Brenner János boldoggá avatása előtt.

modernkori vertanusag 01 violetBrenner János május 1-jei boldoggá avatására készülve szervezte meg a Pécsi Egyházmegye azt a rendezvényt, amelyen a résztvevők a kommunista egyházüldözés évtizedeiről, valamint Brenner János Pécsett töltött éveiről hallhattak. Bánkuti Gábor, a PTE Modernkori Történeti Tanszékének docense a Magtár Látogatóközpont kávézójában kezdődő rendezvény köszöntőjében így fogalmazott: „Minden nemzedéknek vannak tagjai, akiknek életükkel kell tanúságot tenniük hitükről. Üdvtörténeti szempontból baj is lenne, ha ez nem így volna, hiszen a nehézségek rostáján keresztül válik nyilvánvalóvá, hogy létezik transzcendencia, létezik Isten. Gondoljunk arra, hogy racionálisan nem magyarázható az egyházüldözés logikája: miért zavarja az államot, hogy emberek a külvilágtól elvonulva imádsággal töltik életüket? Miért zavar az egy rendszert, hogy emberek az öltözetükkel is tanúsítva elköteleződésüket jelen vannak a világban? Azért, mert ezek a tények tanúskodnak arról, hogy Isten van.”

Az 1945 utáni egyháztörténelmet kutató előadó szempontokat adott a Titkos átjáró – a földalatti egyház nevet viselő tárlat megtekintéséhez, amelynek létrehozásában szakértőként működött közre 2012 és 215 között. A kiállítás bemutatja azokat a módszereket, amelyeket a diktatúra alkalmazott az egyházak ellehetetlenítésére, a Pécsi Egyházmegye meghurcolt papjainak történetét, de találhatunk olyan kivételes dokumentumokat, feljegyzéseket és jelentéseket is, amelyek helyi levéltárakból kerültek elő.

Brenner 065

A tárlat megtekintését követően Czeininger Tamás, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának történelem tanára tartott előadást a Brenner család Pécsett töltött éveiről. Az előadás korabeli fényképeken, dokumentumokon keresztül idézte fel azt a légkört, amely a gyermek Brenner Jánost fogadta Pécsett. „Életében meghatározó volt az a pár év, amit Pécsen töltött. Annyira megszerette a ciszterci atyákat, de főleg amit képviseltek, hogy – Mádl Dalma visszaemlékezéséből tudjuk, aki szintén Pécsett töltötte gyermekéveit, és személyesen ismerte Brenner Jánost – már gyermekként megemlítette, hogy foglalkoztatja a szerzetesség gondolata.”

 

Az április 20-i, a nagyközönség számára nyitott rendezvény után április 24-én a Pécsi Egyházmegye fenntartásában működő iskolák diákjai is részt vehettek azon a rendhagyó történelem órán, amelyen a két előadó a gyermekek életkorát figyelembe véve dolgozta fel velük közösen a modernkori vértanúság témáját.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2022 augusztus
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Közelgő események

Nagyboldogasszony főbúcsú - Ünnepi szentmise:
Máriagyűd -
2022. 08. 14. -
Szent István király ünnepe - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 20. -
A Pécsi Egyházmegye alapításának 1013. évfordulója - Ünnepi szentmise:
Pécsi Székesegyház -
2022. 08. 23. -
Pécsi Egyházmegyei központi tanévnyitó:
Siklós -
2022. 08. 31. - 2022. 08. 31.
Pécs Város és a Magyar Felsőoktatás Napja:
Pécs -
2022. 09. 01. - 2022. 09. 01.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség