Évente kétszer találkoznak a Pécsi Egyházmegyében működő plébániai karitász csoportok önkéntesei, hogy szakmai tudásukat tovább mélyítsék és információt kapjanak a segélyszervezet aktuális tevékenységéről.

IMG 0253Idén május 25-én a Magtár Látogatóközpontban 21 csoport több mint száz önkéntese vett részt a tavaszi továbbképzésen. A nap során a karitász munka alapjainak elsajátítása mellett az előítélet témakörét dolgozták fel a résztvevők.
Besenczi Zsolt, egyházmegyei igazgató nyitotta meg az előadások sorát, ebben hasznos információkat adott át a Karitász alapjai, valamint kialakulása, múltja, jelene, és jelentése kapcsán. Az igazgató ismertette az országos Karitász programokat, kiemelve az új országos modellprogramokat. Ilyen például az „Öngondoskodó Szép Otthonok” program. A Pécsi Egyházmegye saját programjai közül az „Önkéntesség személyre szabva” projektet mutatta be részletesen.

Geiszelhardt Sára, a Karitász munkatársa interaktív előadása részvételre ösztönözte a hallgatóságot. Az első foglalkozás során az önkéntesek kis csoportokba rendeződve írták fel papírokra, hogy mit várnak a naptól, mit jelent számukra önkéntesnek lenni, és milyen örömeket hoz életükbe a Karitászhoz tartozás. Az összegyűjtött kifejezéseket, ötleteket motiváló táblákra ragasztották fel a segítők, így az egész nap folyamán körülvették őket az inspiráló, szívhez szóló gondolatok. Később egy képzeletbeli térképre állította fel a jelenlévő önkénteseket, hogy szemléltesse, milyen fontos segítői, kapcsolati hálóként fedi le Baranya és Tolna megye területét a Karitász, és milyen fontos láncszemet jelképez minden egyes csoport az egyházmegyében. Majd a jelenlévőket az önkéntességbe lépésük idejét tekintetbe véve sorakoztatta fel. A sort az 1984-ben csatlakozott Mezey Klára nyitotta, majd mögötte foglalt helyet időrendi sorrendben a karitászossá váló többi önkéntes. A játék remekül szemléltette, hogy a Karitász fejlődése töretlen; folyamatos az utánpótlás, amelyet a jövőben is fenn kell tartani.

DSC 0167

A közös ebédet követő előadáson Besenczi Zsolt igazgató beszámolt a Karitász munka fontosságáról, nehézségek leküzdéséről, problémák megoldásáról, illetve arról, hogy meddig tudnak segítséget nyújtani, hol kell meghúzni határaikat, hogy lehetőségeikhez mérten a legjobban tudjanak segíteni.

IMG 0351
A nap vendégelőadója, Kajtár Edvárd plébános az előítéletek leküzdéséről tartott előadást. Beszédében kifejtette, hogy szinte mindenki küzd előítéletekkel, de akkor válhatnak jó karitászossá, jó segítővé, ha egynek tekintik magukat a nehéz sorsúakkal, megpróbálják az ő szemszögükből látni helyzetüket, empátiával fordulnak feléjük és kilépnek a komfortzónából. A karitász-szolgálat két alapvetően meghatározó motívuma a szolidaritás és a szubszidiaritás. A segítő szakmában résztvevőknek együttérzéssel és empátiával kell a bajbajutott emberek felé fordulni, és a segítő módszert azon a szinten kell működetni, ahol az önsegítésre való készség lehetővé válik.

A szakmai nap közös imával és hálaadó szentmisével zárult a székesegyház Corpus Christi-kápolnájában, ahol a résztvevők áldást kaptak Karitász munkásságukra és önkéntes szolgálatukra.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 04. 26. - 2024. 04. 26.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 05. 03. - 2024. 05. 03.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség