Búcsút tartottak a Tolna megyei Újiregen szeptember 16-án vasárnap, a huszonöt évvel ezelőtt felszentelt templom ünnepén.

ujireg1Az Iregszemcse és Nagykónyi között található Újireg fiatal település, 1949-ben jött létre a két község egy-egy településrészének egyesüléséből. A mai falu területe már a középkorban is lakott volt, a török hódoltság idején szerepelt az adójegyzékben, azonban a török kor végére teljesen elnéptelenedett. Csak az 1930-as években született újjá a település, amikor a Jászságból érkező családok találtak benne új otthonra. A községnek 1990 óta működik saját önkormányzata, 1993-ban pedig Mayer Mihály pécsi megyéspüspök a Szent Kereszt tiszteletére felszentelte Újireg első római katolikus templomát.

A templom felszentelésének huszonötödik évfordulója alkalmából a katolikus közösség Fazekas Ferencné Ibolya vezetésével búcsút szervezett. Az egész napos rendezvényen felléptek környékbeli hagyományőrző és művészeti csoportok, a helyi karitász-csoport nagy mennyiségű ruhaadományt osztott ki. A Pécsi Egyházmegye is hozzájárult a templombúcsúhoz, a pasztorális iroda munkatársai kreatív kézműves játékokkal készültek a gyermekeknek, a felnőtteket pedig személyes beszélgetésekbe vonták be. 13 órától Simon Péter, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége mohácsi csoportjának elnöke tartott előadást Az indiánok Mária-tisztelete címmel. Eközben a templomban szentségimádás zajlott, majd a 16 órakor kezdődő ünnepi szentmisére megérkezett Jászárokszállás küldöttsége is. A jászsági település közössége évtizedek elmúltával is jó kapcsolatot ápol a Tolna megyébe települt családok leszármazottaival, a templomszentelési évforduló alkalmából ajándékkal is készültek, a templomba szánt terítőket hoztak magukkal.

ujireg3
Az ünnepi szentmisét Udvardy György pécsi megyéspüspök celebrálta, aki a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepe kapcsán elmondta, ezen a napon nem csupán Krisztus keresztfájának megtalálására emlékezünk, hanem mindarra, amit számunkra a kereszt jelent. A főpásztor beszélt arról a kettősségről, amely a szimbólum kapcsán eszünkbe jut: mindannyian hordozzuk saját keresztünket, amely nehéz, amelytől sokszor szabadulni szeretnénk, de nem tudjuk megtenni. Mégis úgy beszélünk a keresztről, mint a győzelemről, az élet fájáról, Isten szeretetének jeléről. Ezt a kettősséget egyedül az Isten képes feloldani, aki „Fiában feltárja szívének legbensőbb titkát, és ez az egyetlen válasz a mi keresztjeinkre: Isten irgalmas, Isten szeret, Isten az élet Istene. Úgy szerette a világot, hogy Fiát adta érte.” – fogalmazott a főpásztor, majd rámutatott, hogy a kereszt számunkra így az isteni irgalom megjelenésének kézzel fogható jele lesz, és hisszük, hogy Jézus keresztjére tekintve a mi életünk terhei is értelmet nyernek.

„Adja Isten, hogy ez a hajlék sok-sok generáción keresztül szolgálja a kereszttel való szembesülést, adjon erőt a kereszt feltalálásához, szemléléséhez és ahhoz, hogy az isteni logikának, az isteni szeretetnek a megtapasztalásából tudjunk jó döntéseket hozni.” – zárta prédikációját a megyéspüspök.

Fotó: Dravecz Ferenc

Szentmise közvetítések banner v2

 

LD honlap logó Telefon
2021 április
H K Sz Cs P Szo V
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Közelgő események

ELMARAD - Igazgatói továbbképzés:
Magtár Látogatóközpont -
2021. 04. 19. -
ELMARAD - Szabadegyetem:
Magtár Látogatóközpont -
2021. 04. 21. -
Lectio Divina Eucharistica:
ONLINE -
2021. 04. 22. - 2021. 04. 22.
ELMARAD - Bérmálkozók lelki napja:
Pécs, Dombóvár -
2021. 04. 24. - 2021. 04. 24.
ELMARAD - Egyházmegyei sportnap:
Paks -
2021. 04. 24. - 2021. 04. 24.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

pem nek

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség