Búcsút ünnepelt szeptember 29-én a véméndi plébánia közössége. A 222 évvel ezelőtt felszentelt templomban szombaton Udvardy György megyéspüspök mutatott be szentmisét.

vemend web 20180929 4
Véménd megközelítőleg ezer lakosú település Baranya megye keleti részén, a mohácsi járásban. Szent Mihály oltalmába ajánlott plébániatemplomát 1796-ban szentelte fel Eszterházy Pál László pécsi püspök.

Az idei templombúcsún a lelkiségi mozgalmak, plébániai közösségek templomuk védőszentje mellett a pályázati forrásból megújult, korszerűsített közösségi ház megáldását is ünnepelték. Schraub Ádám plébános elmondta, a közösségi ház nemcsak a plébániához tartozó lelkiségi csoportok, a Rózsafüzér Társulat, a Szent Mónika Közösség, a Mária Légió, a Karitasz-csoport és a gitáros misén közreműködő fiatalok számára jelent találkozási pontot, de a plébánia és az önkormányzat együttműködésében is fontos szerepe van. Tavaly például a közösségi ház adott otthont két jelentős előadásnak a Véméndről elszármazottak napján.

 

Szent Mihály főangyal ünnepén a délelőtt 10 órakor kezdődő szentmisét Udvardy György megyéspüspök celebrálta. A főpásztor homíliájában Szent Mihályt üdvösségünk védelmezőjének, segítőjének nevezte. Mindennapi küzdelmeink során hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy távol kerülünk Istentől, valójában azonban épp ellenkezőleg, „A mai ünnep abban erősít meg bennünket, hogy Isten benne van az életünkben, fontosak vagyunk számára, segít mindennapi tevékenységünkben. Isten társul szegődik, és nemcsak azok mellé, akiknek kívülről látszólag minden rendben van az életében: megbecsülésben, anyagiakban, egészségben, hanem mindannyiunk életében ott van az Isten.” – mutatott rá Udvardy György, majd kifejtette azt is, hogy miben kapunk segítséget Szent Mihály közbenjárására. Mint mondta, nem pusztán a mindennapi megélhetésért küzdünk, egy szellemi harc részesei vagyunk, ahol a gonosz küzd a lelkekért. Elbizonytalanodunk, hogy lehet-e ebben a szellemi küzdelemben eligazodni, hiszen összekeveredik a jó és a rossz, az igazság és a hazugság, nem mindig látjuk azonnal és egyértelműen, hogy hosszú távon mi szolgálja az ember életét. Elbizonytalanodunk, hogy lehet-e ezekben a küzdelmekben erősnek bizonyulni. Erre a kérdésre azonban a Biblia erőről szóló tanításában könnyen meglelhetjük a választ: „A Biblia mindig az erősebbnek bizonyulni valaminél képet használja. A krisztusi ember tehát nem mindig erős, felkészült, viszont élete minden pillanatában van lehetősége jó döntést hozni: van lehetősége legyőzni a kísértőt, az önzést, a szűkös gondolkodást, az igazságtalanságot.” – fogalmazott a főpásztor, majd hozzátette, hogy mindez azonban küzdelmet, mindennapi döntést jelent.

vemend web 20180929 19
„Adja Isten, hogy legyen bátorságunk, erőnk, kitartásunk ebben a küzdelemben, és közben ne veszítsük el lelkünk derűjét, hiszen egyedül ez lehet vonzó mások számára is. Hiszem azt, hogy egy-egy ünnep tud megerősítő lenni. Nemcsak azok számára, akik együtt ünnepelnek, hanem azok számára is, akik felé visszük a jó hírt, helytállásainkat, hitbéli küzdelmeink eredményét.”
– zárta gondolatait a főpásztor.

A szentmise után a felújított közösségi házban fogadáson, majd a véméndi iskola éttermében közös ebéden vettek részt a vendégek és a plébániai testület tagjai, valamint a ministránsok. A búcsú programja vasárnap is folytatódott. Véménden még ma is meghatározó a németajkú lakosok száma, így számukra különösen is nagy öröm volt a németnyelvű szentmise vasárnap délelőtt, amelyet Konrad Dobmayer regensburgi kanonok celebrált.

Fotó: Loósz Róbert
További képek az eseményről itt.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.
Férfitalálkozó :
Paks -
2024. 04. 26. - 2024. 04. 26.
Férfitalálkozó :
Tamási -
2024. 05. 03. - 2024. 05. 03.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség