A következő jelenet időrendben megelőzi a korábbit: a pásztorok az égre tekintenek, a Jézus születését jelző csillagra. A jelenetek fölcserélésének pontos oka előttünk ismeretlen, vélhetőleg olyan gyakorlati tényező is szerepet játszhatott, mint a rendelkezésre álló tér kitöltése.

A bibliai történettel összevetve is szembetűnő lehet egy különbség: míg a pásztorok látogatását bemutató lukácsi szakasz fényességgel kísért angyali jelenésről beszél, addig a Máténál olvasható bölcsek hódolatáról szóló szakasz ír csillagról, ami az ábrázoláson a pásztorok feje felett tündököl. Ugyanakkor a királyok/bölcsek látogatásának jelenetét övező keretbe szorulva megjelenik még egy angyal. Kérdés, vajon a pásztorokat meglátogató angyal szorulhatott-e ide? Vagy a bölcsek feletti angyal már az, aki a későbbi ábrázoláson álmukban figyelmezteti őket? E kérdésre biztos választ csak az alkotók adhatnának.

A korábbi ábrázolások belső feszültsége e bájos pásztor-jelenetben oldódik fel. Érdekes az is, hogy a sarokban álló pásztor egy összecsavarodott koson áll Az egyik pásztor tarisznyájából kenyér bújik elő, kezében alma, a fán egy kecske legelészik, lábánál kos és egy kutya. A klasszikus antikvitás bukolikus ábrázolásainak nyomait is felismerhetjük: a lombot legelő vagy jellegzetes pózban pihenő állatok, a szakállas pásztor behajlított lábbal botra támaszkodó alakja, a tunikaviseletet kiegészítő, szíjakkal felerősített lábbeli, a szőrös köpeny és a tarisznya e műfajt idézik.

egre nezo pasztorok

A betlehemi pásztorok megtudják Jézus születésének hírét (Lk 2,8-14)

Azon a vidéken pásztorok tanyáztak, és őrizték nyájukat az éjszakában. Egyszer csak ott termett mellettük az Úr angyala, és az Úr fényessége körülragyogta őket. Nagy félelem vett erőt rajtuk. Az angyal ezt mondta nekik: »Ne féljetek! Íme, nagy örömet hirdetek nektek, melyben része lesz az egész népnek. Ma született nektek az Üdvözítő, az Úr Krisztus, Dávid városában. Ez lesz a jel számotokra: találni fogtok egy kisdedet pólyába takarva és jászolba fektetve.« Ekkor azonnal mennyei sereg sokasága vette körül az angyalt, és dicsérte Istent: »Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség a jóakaratú emberekben!«”

Felhasznált irodalom:

DIÓS István (szerk): Magyar Katolikus Lexikon
GÁRDONYI Máté: Bevezetés a Katolikus Egyház történetébe, Jel, Budapest, 2012
HEIDL György – RAFFAY Endre – TÜSKÉS Anna (szerk.): Echo simul una et quina. Tanulmányok a pécsi székesegyházról. Kronosz, Pécs, 2017
KARRIS, Robert J.: Lukács evangéliuma, In: Jeromos bibliakommentár, Letöltve
PETROVICH Ede: Pécsi székesegyház. Pécs, 1956
TÓTH Melinda: A pécsi székesegyház kőszobrászati díszítése a románkorban, In: Pannonia Regia. Művészet a Dunántúlon 1000-1541, Magyar Nemzeti Galéria, Budapest, 1994, Letöltve