Megmenekült Szilágy árpád-kori temploma. A statikailag megerősített és külsőleg felújított templom átadására és megáldására augusztus 7-én került sor.

„Örömünk oka, hogy kész a veszélybe került árpád-kori templomunk. A XVI. században épülni kezdett templom a domb csúszása miatt, súlyos falrepedéseket okozott. Már körülbelül 20 éve a műemlékvédelem használhatatlanná nyilvánította. Ennek ellenére a hitben kitartottunk, hogy bent ünnepeljük az Úr Jézust rendszeresen. Vártunk és imádkoztunk azért, hogy megerősíthessük a templomot. Több nekifutás, próbálkozás után végül Udvardy György püspök atya jóvoltából pályázhattunk és a püspökség segítette és rendezte ezt a nehéz pályázati folyamatot. Ennek következtében templomunk statikai megerősítést kapott, külső felújításon esett át, és a legveszélyesebb, a lenti domboldal támfalazást kapott. A régi később épült és leginkább eldőléssel fenyegetett sekrestye helyébe új épült. Amikor mi, régebbi hívek bemegyünk a templomba, nem ijedünk meg, hogy a repedéseknek a javítása látható a falon, a freskókon. Ez újabb beruházást igényelne, de a lényeg, hogy kész és örülünk neki.” – mondta Dr. Gál Péter plébános.

Udvardy György püspököt, kinevezett veszprémi érseket Nyúl Viktor pasztorális igazgató képviselte az ünnepségen, aki megáldotta a templomot. „Istent dicsőítjük, Istent áldjuk, fölszáll imánk az Istenhez ezért az ajándékáért. Isten áldása száll le ránk, aki oltalmaz, véd. Amikor erre a szépen felújított templomra föltekintünk, akkor jusson eszünkbe, hogy Isten áldása van rajtunk. Legyünk olyan férfiak és nők, akik ezt az áldást tovább adjuk jót mondva, jót cselekedve mások fele.”

szilagy web 20190807 12

Az épület külső felújítási munkálataira a plébánia 20,4 millió forint Európai Uniós támogatást nyert. A kivitelezési munkák összköltsége bruttó 80 millió forint volt. Az uniós támogatáson és a plébániai pályázatban vállalt kötelező önrészen felül a Pécsi Egyházmegye 56,5 millió Forint kormányzati támogatással járult hozzá a beruházáshoz. 

A nyertes kivitelező a Pécsi Építő és Tatarozó Zrt., aki 2018. júniusában ált neki a munkának. Az építkezés 2019. augusztusára némi késéssel befejeződött. A legfőbb kivitelezési munkák: a külső homlokzat és a tetőfelújítás, villámvédelmi berendezés cseréje, bádogos szerkezetek, nyílászárók cseréje, felújítása, támfal megépítése és a templom falainak a statikai megerősítése voltak.

Fotók: Loósz Róbert

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 május
H K Sz Cs P Szo V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Közelgő események

HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 05. 26. - 2024. 05. 26.
Úrnapi szentmise és körmenet Pécs belvárosában:
-
2024. 06. 02. - 2024. 06. 02.
Egyházmegyei szavalóverseny döntője:
-
2024. 06. 07. - 2024. 06. 07.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség