A Pécsi Bazilika orgonistájának ötlete, illetve szervezése alapján valósult meg a videó, amelyben a Székesegyház orgonájának kíséretében 52 krisztushívő együtt zengi a Győzelemről énekeljen himnuszt. 

Kovács Szilárd Ferencet kérdeztük a projektről és annak céljairól.

Honnan jött az ötlet, miért éppen most?

A mostra könnyebb válaszolni, a karantén olyan dolgokra nyitja meg az embert, amelyekre "békeidőben" nem koncentrál eléggé, vagy egyszerűen nincsen rá ideje. Az ötlet régebbi, szerettem volna ebből az énekünkből egy felvételt az interneten közzétenni, eredetileg a Székesegyház három kórusával terveztem ennek megvalósítását. Most szélesebb lett ez a spektrum -- éppen a bezártságnak köszönhető ez az ajándék, hiszen a virtuális térben így Erdély, Őrvidék és Felvidék is bekapcsolódott a zenei imádságba --, úgy, hogy közben mind a három kórusunk is képviselte magát néhány tagjával. Tehát a szikra Pécsről származik, az imádság lángját viszont a teljes magyarság táplálja.

Zenei szempontból hozzányúlt az énekhez, pontosan mi történt?

Bangha Béla (1880-1940) költeménye és Koudela Géza (1894-1939) dallama az alapzat, ezekhez szándékosan nem nyúltam. Úgy szerettem volna egy újabb dolgot létrehozni, hogy közben a lényegit megőrzöm. Egy ilyen munka során az embernek háttérbe kell szorítani saját zeneszerzői hangját.

A feldolgozásában hogyan valósul meg ennek az "énnek" a háttérbe szorítása?

Egy triós előjátékot írtam az énekhez, illetve próbálva Koudela zenei világában maradni újraharmonizáltam a dallamot. Strófánként más-más a kíséret, az első versszak egy hagyományos letét, a második és negyedik versszak basszus cantus firmus, a harmadik vers egy Überchor-feldolgozás.

A videó leírásában az egységről és összefogásról olvashatunk. Mire gondol pontosan?

Krisztus dicsőítésének közös szándékán túl az egység alatt két dolgot értek még. Elsőként egy a földrajzi határokat átívelő, így a magyarságot a saját egyházzenei hagyományai által minden körülmények között összekötő és felbonthatatlan kapcsolatot, másodikként a teljes világegyházra gondolok, amelyben a közös egyházzenei fundamentumra építve a hívek egyfajta időtlenségben imádkozhatnak együtt az elődökkel. Közben erős hittel bízom abban, hogy ez a kontinuitás tovább él majd a következő generációkban. Kaptuk, ezért őrizzük.

Mesélne a helyszínről?

Egy nagyon szép helyszínt választottunk a videó képi anyagának összeállításához, a pécsi Havas Boldogasszony-templomnál Máger Róbert atya püspöki irodaigazgató-helyettes, templomigazgató ad szentségi áldást a városra és mindazokra, akik jóakarattal fogadják. Érezhetően ez a mozzanat sokat emel a tartalmon, mert a lényeg, az Oltáriszentség kerül fókuszba általa.

Mi a célja a videónak?

Szeretnénk, ha a hívek nem csak néznék ezt a tartalmat, hanem bekapcsolódnának az éneklésbe, ezzel is készülve a 2021-es 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra.

Szentmise közvetítések banner v2

 

2023 február
H K Sz Cs P Szo V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Közelgő események

Férfitalálkozó:
Pécs, Magtár Látogatóközpont -
2023. 02. 03. - 2023. 02. 03.
Gyertyaszentelő Boldogasszony búcsú:
Máriagyűd -
2023. 02. 05. - 2023. 02. 05.
Emlékmise Relu atya halálának 2. évfordulójára:
Bicsérd -
2023. 02. 09. - 2023. 02. 09.
Férfitalálkozó:
Mohács -
2023. 02. 10. - 2023. 02. 10.
Betegek világnapja:
-
2023. 02. 11. - 2023. 02. 11.

LD honlap logó Telefon

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség