Húsvét ötödik hetének hétfőjén, reggel 7.00 órakor Berecz Tibor ifjúsági referens, egyetemi lelkész, iskolalelkész, kisegítő lelkész mutatott be szentmisét a Belvárosi templomban.

A mai evangéliumi szakaszhoz (Jn14,21-26) kapcsolódóan a homília elején megjegyezte, Jézusnak a szavai most akár érzelmi zsarolásként is hallhatóak: „Aki ismeri és teljesíti parancsaimat, az szeret engem.” (Jn14,21) Olyan, mintha Ő ezzel azt mondaná, ha valamit nem csinálunk meg, akkor nem szeret minket. „Emberi kapcsolatainkba is olykor megtörténik, hogy a szeretetet valamihez kötjük. Még ha nincs is kimondva, de különböző generációk, házastársak, barátok között ez előfordul. Ugyanis ha a szeretetünket valamihez kötjük, és a másikat így akarjuk rávenni arra, hogy szeressen minket, az érzelmi zsarolás. De Jézusnál ez mégsem zsarolás, hanem ez egy kijelentés!”

Az ifjúsági referens az idézett bibliai részlethez kapcsolódóan elmondta, akár meg is fordíthatjuk az evangélium szavait: aki szeret engem, ismeri és teljesíti parancsaimat. (Vö. Jn14,21) „Jézustól itt nem egy burkolt elvárást hallunk, hanem egy kijelentést” – magyarázta, majd Csókay András magyar idegsebészre hivatkozva egy érdekes megállapítást tett a homíliában. „Csókay András beszélt arról egyik előadásán, hogy az orvosok között, nem annyira elterjedt a nézet, mely szerint nem az orvos az, aki a beteget gyógyítja, hanem a beteg önmagát. Ez egy fontos kijelentés, és bármit teszünk, erre a felismerésre el kell jutnunk. A magot el kell vetnünk, öntöznünk, de a növekedést Isten adja.”

Mást felmagasztalni, „isteníteni” amellett, hogy helytelen viselkedés, a másik fél számára teher. „Amikor valaki egy szükséghelyzetben jót tesz velünk, akkor könnyen képesek vagyunk őt túlértékelni. Amikor pedig a szeretetigényünket akarjuk kiteljesíteni, akkor gyakran a gyermekbe vetjük szeretetünket. De ezek terhek mások számára.”

„Amennyiben az első parancsolat a helyére kerül az életükben, akkor a többi is elrendeződik bennünk” – hangsúlyozta a Berecz atya. Végül emlékeztetett a mai tanításra: Jézus kijelentése felszólítás is.

„Tegyük a Jóistent Istennek az életükben, a legfontosabb személynek, és ezáltal kérjük, hogy rendezzen be mindet az életünk többi részében is.”

 

 

Jn14,21-26

21Aki ismeri és teljesíti parancsaimat, az szeret engem. Aki szeret engem, azt Atyám is szeretni fogja. Én is szeretni fogom, és kinyilatkoztatom magam neki.” 22Ekkor Júdás – nem az iskarióti – megkérdezte: „Uram, hogy van az, hogy nekünk akarod magad kinyilatkoztatni, nem a világnak?” 23Jézus így folytatta: „Aki szeret engem, az megtartja tanításomat, s Atyám is szeretni fogja. Hozzá megyünk és benne fogunk lakni. 24Aki nem szeret, az nem tartja meg tanításomat. A tanítás, amelyet hallotok, nem az enyém, hanem az Atyáé, aki engem küldött. 25Ezeket akartam nektek mondani, amíg veletek vagyok. 26S a Vigasztaló, a Szentlélek, akit majd a nevemben küld az Atya, megtanít benneteket mindenre és eszetekbe juttat mindent, amit mondtam nektek.

Szentmise közvetítések banner v2

 

Szentmise közvetítések banner v2

 

2024 április
H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Közelgő események

Egyházmegyei ministránstalálkozó Pakson:
-
2024. 04. 13. - 2024. 04. 13.
Egyházmegyei ministránsnap Pakson:
-
2024. 04. 13. - 2024. 04. 13.
HOLY MASS - Angol nyelvű szentmise a székesegyházban:
-
2024. 04. 14. - 2024. 04. 14.
Férfitalálkozó :
Szekszárd -
2024. 04. 19. - 2024. 04. 19.
Lelki délutánok - Paks:
-
2024. 04. 21. - 2024. 04. 21.

partnerek Báta

partnerek Máriagyűd

partnerek Napi evangélium

partnerek kórházlelkészség