Kerek 20 éve avatta boldoggá a fátimai két látnok pásztorgyermeket az az azóta szintén szentté avatott II. János Pál pápa, aki ma öt nap híján 100 éve jött világra és aki ellen 39 évvel ezelőtt ezen a napon kíséreltek meg merényletet a Szent Péter téren.

Három éve Ferenc pápa mondta ki ezen a napon, hogy az Egyház bizonyos benne, hogy a néhány évvel a látomást követően, gyermekként meghalt pásztorgyerekek, Jacinta Marto és Francisco Marto szentek.

A két testvér, Jacinta és Francisco Marto az első gyerekszentek, akik nem mártírhalált haltak. Az oltárig vezető útjuk hosszú és rögös volt, nem mintha életük kétséget hagyott volna, hanem azért, mert a teológusoknak egy teljesen új kérdést kellett megválaszolniuk: képes lehet-e valaki alig 10 évesen olyan hősies szinten gyakorolni a keresztény erényeket, ami elvárás egy boldoggá, illetve szentté avatás esetében. A harmadik pásztortársuk, a 90 éves korában elhunyt Lúcia írásos feljegyzésein múlt, hogy egyáltalán elindulhatott a kánonjogi eljárás, hiszen annak idején egyáltalán nem definiálták gyermekek esetében az erények gyakorlásának hősi szintjét.

Több mint 30 évvel haláluk – és a jelenések – után, 1952-ben indult csak meg az eljárás, amire csak 1989-ben tettek pontot a gyermekek erényeiről szóló általános határozat meghozatala után. Jacinta mindössze hét éves volt, amikor találkozott a „fehér Asszonnyal”. Mint a kislányok általában, élénk természetű volt, szeretett táncolni és a találkozás egészen magával ragadta. Kevesebb mint három évvel később halt meg spanyolnáthában, ami az akkori Európa lakosságát tizedelte. Nála egy évvel idősebb testvére, Francisco egy évvel korábban halt meg.

A szentté avatáshoz szükséges elfogadott csoda egy brazil kifiú esetében vált igazolttá 2013-ban. A fiú nagyapjánál játszadozott testvérével, amikor kiesett az ablakon közel hét méter magasból. Igen súlyos, kómás állapotban vitték kórházba, ahol megműtötték, bár a kórház nem volt felkészülve ilyen súlyosságú eset kezelésére. Legjobb esetben is, ha egyáltalán életben marad, az volt várható, hogy vagy a vegetatív létezés állandósul vagy a kognitív képességeiben következik be súlyos visszamaradás. Ehhez képest három nappal később gyógyultan távozott a kórházból, nyoma sem volt idegrendszeri károsodásnak, még terápiás kezelést sem igényelt. Az orvosi konzílium éppen ezért egyöntetűen kijelentette, hogy tudományosan megmagyarázhatatlan gyógyulás történt. Amikor a fiút édesapja a járdáról felemelte, a fátimai Szűzanyához és a boldoggá avatott pásztorgyermekekhez fohászkodott, és aznap este az egész család, valamint klauzúrában élő nővérek egy közössége is kitartóan imádkozott a kis fátimai pásztorokhoz.

Ferenc pápa májusban mindannyiunkat a rózsafüzér imádságára hív. Két saját vonatkozó fohászát is közzétette, melyek az egyházmegye gondozásában megjelent segédletben (A rózsafüzér imádsága) is megtalálhatóak.

Dicsőség az Atyának és a Fiúnak és a Szentléleknek,

miképpen kezdetben, most és mindörökké. Ámen.

Ó, Jézusom, bocsásd meg bűneinket.

Ments meg minket a pokol tüzétől,

és vidd a mennybe a lelkeket, különösen azokat,

akik legjobban rászorulnak irgalmadra!

Fotó, forrás: famigliacristiana.it

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.