Hálaadó szentmisén vettek részt a Pécsi Tudományegyetem friss diplomás gyógyszerészei és fogorvosai, amelynek során együtt ünnepelték tanulmányaik sikeres lezárását. A végzős diákok által szervezett Te Deum-ot a Jézus Szíve templomban tartották.

Az idei évben július 3-ra esett a helyi gyógyszerészhallgatók által szervezett Te Deum, amelyet a Jézus Szíve templomban tartottak. A Pécsi Tudományegyetemen négy éve működik különálló gyógyszerészeti kar, amely számára a hagyományossá vált hálaadó szentmise különös jelentőséggel bír, hiszen a diákok ilyenkor együtt ünnepelhetik tanulmányaik sikeres lezárását. A diplomaosztó előestéjén, pénteken 18.00 órakor Dr. Kvanduk Frigyes általános helynök atya celebrált szentmisét, amelynek kezdetekor elmondta, idén a fogorvosnak készülő diákok is meghívást kaptak a hálaadó ünnepségre. Majd köszöntötte a Gyógyszerésztudományi Kar, a Fogorvostudományi Szak, valamint az Orvostudományi Kar vezetőségét képviselő professzorokat, szakembereket és mindazokat, akik támogatták a jelenlévő hallgatókat a sikeres államvizsgához vezető úton. Hangsúlyozta azt is, hogy az itt lévő fiatalok a járványhelyzetben önként segítettek embertársaikon, ezt követően köszönetet mondott számukra. Később a homíliában elmondta, a felolvasott evangéliumi szakasz (Jn 20,24-29) egy fontos eseményt ír le, amelyben elénk tárul a látás és a hit kapcsolata.

„Ha rátérünk a látás kérdésére, akkor életünk legmeghatározóbb kérdéséről beszélünk. De a bibliai részletben nem a mindennapi fizikai látásról olvasunk. Itt a látás a megvilágosodás.”

Tedeum pius 20

Az általános helynök atya a szentbeszédben Szent John Henry Newman bíborost idézve megemlítette, hogy jól a szívével képes látni az ember. „Mélyen csak a szívünkkel tudunk látni és ehhez túl kell jutnunk életünk meghatározó korlátain. Ez nehéz, mégis világossá teszi számunkra, hogy mindannyian saját magunk túszai vagyunk. De az igazi látás azt jelenti, hogy meglátjuk a Szentlelket, észrevesszük a másik ember életének a mélységét. Éljünk bárhogy is, ezzel mind találkozunk, és mindenki számára kincs, ami összekapcsol Istennel és egymással” – elmélkedett a szentmisét celebráló atya, majd az evangéliumi szakasszal kapcsolatban megjegyezte, hogy Tamás apostolnak Isten segített túljutni a saját határain. „Az Úr segít átlépni a saját határainkon! (…) Jézus arra szólít, hogy nyissuk fel a szemünket és vegyük észre az élet titkát, bármennyire is nehéz sokszor” – hangzott el, akárcsak az a kijelentés, miszerint bárkik, aki bejár egy utat, megtapasztalja a bizonyosságot, hogy Jézus végig mellettünk van.

Tedeum pius 29

A hálaadó szentmise végén Dr. Kvanduk Frigyes atya megáldotta a Gyógyszerésztudományi Kar és a Fogorvostudományi Szak végzős diákjait, ezzel megajándékozva a friss diplomás szakembereket, akik a szentmisét követő napon veszik át okleveleiket.

Fotó: Vermes Nikolett

2024. 04. 28. - 2024. 04. 28.